REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Gmail chciał być jak Facebook. Wyszło coś, co będzie wkurzać każdego

Każdy w swoim życiu spotkał się choć raz z sytuacją, gdzie odpowiedź na maila to krótkie "OK", "Dobrze" czy "Zrozumiałem". Google chce skrócić owe odpowiedzi w Gmailu do reakcji kciukami w górę, sercami i innymi emoji. "Chce" to dobrze powiedziane, bo nowa funkcja będzie generatorem spamu o treści "Nadawca zareagował poprzez Gmail".

02.10.2023
8:26
Gmail chciał być jak Facebook. Wyszło coś, co będzie wkurzać każdego
REKLAMA

Według szacunków, Gmail ma około 1,8 mld aktywnych użytkowników. Tak duża baza użytkowników sprawia, że Google coraz śmielej dodaje do swojej poczty funkcje, z których w pełni można skorzystać jedynie gdy zarówno nadawcą, jak i odbiorcą wiadomości jest użytkownik Gmaila. Nie inaczej jest w przypadku reakcji, które wyszły Google podobnie co reakcje w iMessage.

REKLAMA

Gmail z reakcjami emoji. Tak działają w praktyce

Jakiś czas temu programista i twórca bloga TheTapeDrive, Steve Moser, poinformował o pracach Google'a nad nową funkcją: dodawaniem reakcji z emoji do e-maili. Reakcje (znane choćby z Facebooka czy Whatsappa) to szybki sposób na odpowiedź na wiadomość bez potrzeby wysyłania kolejnej wiadomości - bowiem niekiedy sam kciuk w górę oznacza zgodę, zrozumienie czy akceptację.

Teraz użytkownik AssembleDebug, znany z przedpremierowych pokazów różnych funkcji w usługach Google, podzielił się na swoim blogu pierwszymi wrażeniami z użycia reakcji w Gmailu.

Jak informuje bloger, po prawej stronie od nazwy nadawcy wiadomości email znajdować się będzie ikona, która po dotknięciu pokaże krótką listę pięciu emoji. Jeżeli użytkownik chce wybrać spośród innych emoji, dotknięcie przycisku plusa rozwinie całą listę emotek. Do jednej wiadomości będzie można dodać wiele reakcji, a jeżeli wiadomość jest wysłana do kilku użytkowników, zobaczą oni reakcje pozostałych użytkowników.

Co w przypadku, kiedy odbiorca wiadomości nie korzysta z Gmaila? Cóż, tutaj Google wdrożył rozwiązanie znane z iMessage: reakcje będą konwertowane na tekst, a owy tekst wysłany jako kolejna odpowiedź na maila. Każda reakcja generuje osobną wiadomość, czyli np. 7 reakcji wygeneruje wiadomości o treści "[nadawca reakcji] zareagował poprzez Gmail" wraz z grafiką przedstawiającą emoji.

Źródło: 9to5Google

Zgodnie z informacjami podanymi przez AssembleDebug, jeden e-mail będzie mógł mieć nie więcej niż 20 reakcji z puli 50 emoji, a reagowanie będzie niedostępne dla szyfrowanych wiadomości. W kodzie aplikacji nie znalazł on informacji, które mogłyby pokazać, jak reakcje będą wyglądać na komputerowej wersji Gmaila. Spodziewane oficjalne dodanie opcji do poczty nastąpi w najbliższym miesiącu, jednak będzie ono stopniowe, w związku z czym jest szansa, że przez jakiś czas użytkownicy Gmaila, którzy nie otrzymali dostępu, będą dostawać maile o treści "Nadawca zareagował poprzez Gmail".

Zdjęcie główne: Tada Images / Shutterstock

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA