Gmail już pisze maile za użytkowników. Tak w praktyce działa nowa funkcja
Nasze ulubione modele generatywnej AI napisały już setki tysięcy wiadomości e-mail. Jednak Google nie chce, żebyś opuszczał okno aplikacji, ani nawet zwracał się do Barda z taką prośbą. Duet AI ma być częścią każdej aplikacji biurowej Google, a koncern testy rozpoczął od Gmaila.
"Help me write" (czy jak kto woli: "Pomóż mi napisać") to funkcja zapowiedziana podczas tegorocznego Google I/O, która jest częścią większego pakietu nowych funkcji dla Google Workspace okraszonych przez koncern wdzięczną nazwą Duet AI.
W maju do internetu trafiły pierwsze zrzuty ekranu, na których użytkownicy mogli zobaczyć, jak prezentuje się odpowiedź Google na Copilota Microsoftu. Teraz osoby, które zgłosiły się do programu testów Workspace Labs otrzymały możliwość skorzystania z generatywnej AI w Gmailu.
Szczęśliwy traf w Gmailu. Nie w wyszukiwarce, a w generatywnej AI
Workspace Labs to program testów nowych funkcji wykorzystujących generatywną AI w pakiecie Google Workspace. Użytkownicy w wybranych krajach mogą zapisać się na listę oczekujących, z których to Google selektywnie wybiera testerów. Jak informuje serwis 9to5Google, "Pomóż mi napisać" - generatywna AI dla Gmaila właśnie trafiła do testerów na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.
Po otworzeniu ekranu tworzenia wiadomości e-mail użytkownikowi przedstawiony zostanie krótki samouczek, a w prawym dolnym rogu ekranu ujrzy on nowy, charakterystyczny przycisk "Pomóż mi napisać". Po jego dotknięciu ukaże się kolejne pole tekstowe, w którym należy wpisać, jakiego tworu oczekuje się od sztucznej inteligencji.
Tak wygenerowaną treść Gmail może następnie ulepszyć: napisać ponownie, w bardziej formalnym tonie, rozwinąć czy skrócić. Google pokusiło się także o dodanie przycisku "I'm Feeling Lucky" (znanego w Polsce jako "Sczęśliwy traf"), który poprawia treść w bliżej nieokreślony sposób.
Póki co generatywna AI trafiła jedynie do mobilnej wersji Gmaila, mobilni testerzy Google Docs i innych aplikacji pakietu biurowego nadal czekają na dostęp do generatywnej AI.
Zdjęcie główne: BigTunaOnline / Shutterstock