REKLAMA

I po niespodziance. Taki będzie nowy laptop Microsoftu

Ta sama obudowa, nowe wszystko inne. Surface Laptop Studio 2 ma mieć większą liczbę złącz od poprzednika i układ scalony z modułem do akceleracji obliczeń SI. A to nie koniec nowości.

15.09.2023 13.08
I po niespodziance. Taki będzie nowy laptop Microsoftu
REKLAMA

Surface Laptop Studio to bardzo drogi, sztandarowy komputer przenośny Microsoftu, pozwalający na pracę w kilku trybach za sprawą innowacyjnego zawiasu. Komputer można wykorzystać w trybie klasycznego laptopa, laptopa z ekranem zbliżonym do artysty rysownika lub w trybie tabletu. Z uwagi na cenę i pewne ograniczenia związane z wydajnością nie podbił przebojem rynku. Microsoft się jednak nie poddaje, nowy komputer ma być znacznie lepszy.

REKLAMA
Microsoft Surface Laptop Studio 2 (źródło: WinFuture)

Jego wygląd odkryła redakcja WinFuture, zdobywając przedpremierowo materiały marketingowe. Z kolei o samym urządzeniu wie już wiele redakcja Windows Central ze swoich źródeł w Microsofcie. Jedyne, czego oba źródła nadal nie znają, to cena nowego komputera. Dotychczasowa edycja w rozsądnej konfiguracji (Core i7, 16 GB RAM, GeForce RTX) to wydatek około 10 tys. zł.

Najciekawsze wieści ze świata notebooków:

Surface Laptop Studio 2 - co nowego?

Microsoft Surface Laptop Studio 2 (źródło: WinFuture)

Komputer ma być ponoć dostępny wyłącznie w wersji z procesorem Core i7 (użytkownik w ramach pierwszej generacji miał możliwość wyboru tańszej wersji z Core i5). Konkretniej, ma być to układ Core i7-13700H lub Core i7-13800H (Microsoft testował oba układy, nie jest jasne który wybrał), któremu towarzyszyć (do wyboru) 16 GB, 32 GB lub 64 GB RAM oraz układ graficzny GeForce RTX 4060 (lub układ Intel Iris Xe w tańszej z wersji). Warto zauważyć, że wskazany układ Intela zawiera bloki obliczeniowe do akceleracji obliczeń SI, jako jeden z pierwszych układów x86.

Obudowa komputera i jego forma mają pozostać całkowicie niezmienione, choć zwiększy się liczba dostępnych portów. Do pary złącz Thunderbolt 4 USB-C dołączy złącze USB-A oraz czytnik kart pamięci microSD. Wymieniony ma też być haptyczny gładzik na jeszcze lepszy model (od podwykonawcy o nazwie Sensei). Zwiększona ma być też jasność wyświetlacza, który ma oferować szerszą obsługę trybu HDR, choć konkretne parametry nie zostały jeszcze potwierdzone.

REKLAMA
Microsoft Surface Laptop Studio 2 (źródło: WinFuture)

Microsoft zaplanował konferencję na 21 września, której tematem ma być sztuczna inteligencja. Jednym z punktów jej programu prawdopodobnie jest oficjalna prezentacja tego komputera. Wtedy poznamy cenę wszystkich jego wersji, a także ponoć mamy się dowiedzieć, dlaczego warto będzie kupować komputery z Windowsem wyposażone w akceleratory SI.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA