REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Niezwykły spektakl Starlink. Jak zobaczyć kosmiczny pociąg nad Polską?

Niezwykłe widowisko na nocnym niebie czeka na wszystkich miłośników kosmosu.Jeszcze do czwartku będziesz mógł zobaczyć na nim niezwykły widok - sznur 21 satelitów Starlink V2 mini, które krążą wokół Ziemi na niskiej orbicie. Co to za satelity i jak je zobaczyć? Oto kilka informacji, które mogą ci się przydać.

13.09.2023
11:03
Niezwykły spektakl Starlink. Jak zobaczyć kosmiczny pociąg nad Polską?
REKLAMA

Co to jest Starlink?

REKLAMA

Starlink to projekt firmy SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, znany z takich przedsięwzięć jak Tesla, PayPal czy Neuralink. Celem Starlinka jest stworzenie globalnej sieci internetowej, która będzie dostępna nawet w najbardziej odległych i trudno dostępnych miejscach na świecie. Aby to osiągnąć, SpaceX planuje wysłać na orbitę około 12 tys. satelitów, które będą komunikować się ze sobą i z antenami naziemnymi.

Co to są satelity Starlink V2 mini?

Satelity Starlink V2 mini to nowa generacja satelitów Starlink, które są mniejsze i lżejsze od poprzednich. Każdy z nich waży około 800 kg i ma rozmiar około 4 m na 4 m, a po rozłożeniu paneli słonecznych ma 30 m szerokości. Satelity te mają też większą moc i pojemność transmisji danych niż ich poprzednicy. Są one przeznaczone do umieszczenia na orbicie o wysokości około 550 km nad Ziemią.

Kiedy i jak zobaczyć satelity Starlink V2 mini nad Polską?

Satelity Starlink V2 mini zostały wyniesione na orbitę 12 września przez rakietę Falcon 9 z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii w USA. Po starcie satelity są ustawiane na swoich pozycjach orbitalnych i tworzą tzw. kosmiczny pociąg, czyli szereg jasnych punktów poruszających się po niebie. Z czasem satelity rozchodzą się i stają się mniej widoczne.

Aby zobaczyć kosmiczny pociąg nad Polską, wystarczy spojrzeć na zachodnie niebo wieczorem lub rano, gdy niebo jest ciemne, a satelity są oświetlone przez słońce. Najlepiej użyć do tego aplikacji lub strony internetowej, która pokaże ci dokładnie, kiedy i gdzie szukać satelitów. Jedną z takich stron jest Find Starlink, która podaje czas, kierunek i wysokość przelotu satelitów nad twoją lokalizacją.

Oto godziny przelotu kosmicznego pociągu nad Warszawą:

  • środa 13 września: godzina 20:59
  • czwartek 14 września: godzina 21:04

Satelity będą widoczne na niebie przez około dwie minuty. Będą się poruszać od zachodu do wschodu i będą wyglądać jak ruchome gwiazdy. Nie potrzebujesz do tego teleskopu ani lornetki, wystarczy gołe oko.

Więcej o Starlink przeczytasz na Spider`s Web:

Dlaczego warto zobaczyć satelity Starlink V2 mini?

REKLAMA

Zobaczenie satelitów Starlink V2 mini to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale też okazja do zapoznania się z nowoczesną technologią kosmiczną, która może zmienić sposób komunikacji i dostępu do informacji na całym świecie. Satelity te są częścią ambitnego planu Elona Muska, który chce nie tylko zapewnić internet każdemu, kto go potrzebuje, ale też zrealizować swoje marzenie o kolonizacji Marsa.

Jeśli więc masz ochotę na niecodzienny widok i chcesz poczuć się jak obserwator historii, to nie przegap szansy na zobaczenie kosmicznego pociągu nad Polską. Może to być jedyna okazja, zanim satelity rozproszą się po orbicie i staną się niewidoczne dla naszych oczu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA