REKLAMA

Twój kolejny komputer może nie mieć Windowsa. Huawei pokaże nowy system operacyjny

Nowe informacje wskazują na to, że Huawei chce mieć własny system operacyjny stworzony z myślą o komputerach osobistych. Ten będzie przypominał bardziej ChromeOS aniżeli Windowsa od Microsoftu.

04.09.2023 14.49
Huawei MateBook 16s 2023
REKLAMA

Na większości sprzętów Huawei wykorzystywany jest system operacyjny HarmonyOS - niezależnie czy mowa tu o smartfonach, tabletach czy zegarkach. Na komputerach osobistych i laptopach firmy niezmiennie jest dostępny system operacyjny Windows, ale w następnym roku może się to zmienić. Z najnowszych doniesień wynika, że HarmonyOS ma zostać oficjalnie wydane na PC w 2024 roku.

REKLAMA

Huawei z własnym systemem operacyjnym na laptopy? Już w następnym roku

Były pracownik Huaweia, Wang Chenglu w odpowiedzi na jeden z postów z chińskiego portalu społecznościowego miał potwierdzić, że Huawei wprowadzi system HarmonyOS do kolejnego segmentu - komputerów osobistych.

Co więcej, na pytanie, czy w przyszłym roku pojawi się PC z HarmonyOS, Wang Chenglu odpowiedział „tak”, potwierdzając, że debiut systemu operacyjnego jest już bliżej niż dalej. Na razie jednak nie mamy żadnej konkretnej daty ani przedziału czasowego, w którym oprogramowanie mogłoby zostać oficjalnie zaprezentowane. Niemniej jednak w następnym roku, bo w drugiej połowie 2024, Microsoft powinien pokazać światu nowy system Windows 12.

Niewykluczone zatem, że HarmonyOS stworzony na komputery osobiste mógłby zostać wydany w podobnym czasie, co Windows 12. Nie jest to pewne, ale też niewykluczone - już na początku tego roku dostaliśmy wideo, na którym została pokazana wczesna wersja systemu OpenHarmony działającym na laptopie HP z energooszczędnym układem Intela 8. generacji, więc wydaje się, że system może być blisko.

HarmonyOS na wideo działa po prostu dobrze, ale warto zaznaczyć, że system będzie się różnił od Windowsa pod wieloma względami, przez co wszelkie porównania z propozycją Microsoftu nie ma większego sensu.

Windows na laptopach Huawei to wciąż standard

REKLAMA

HarmonyOS na komputery osobiste najpewniej będzie przypominał ChromeOS, bazując na jądrze Linuxa. Ma być to otwartoźródłowy system przypominający to, co znamy z tabletów Huaweia - nie powinno też zabraknąć funkcji integracji ekosystemu Huawei. Inna kwestia to dostępność - system operacyjny Huaweia na "pecety" może dobrze również trafić tylko do Chin, a nowe laptopy MateBook w Europie wciąż korzystałyby z dobrodziejstw Windowsa

Wydaje się, że dopóki Huawei może implementować system Windows na swoich laptopach, to HarmonyOS będzie tylko ciekawostką na niektórych rynkach. Obecnie nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na następne informacje o systemie Huaweia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA