REKLAMA

Chrome OS Flex pozwoli ci zamienić każdego laptopa w Chromebooka. Nowe życie dla starego sprzętu

Twój wieloletni laptop zacina się przy pracy, a komputer nie daje rady z zadaniami, które jeszcze kilka lat temu nie sprawiały mu problemów? Z pomocą przychodzi Google, dając wszystkim za darmo Chrome OS Flex i obiecując urządzeniom nowe życie jako Chromebooki. W ofercie nie ma haczyków, a jedynie skromne ostrzeżenie, że projekt jest nadal w trakcie rozwoju.

16.02.2022 07.59
Boczny pasek Google
REKLAMA

Pod koniec 2020 roku Google zakupiło firmę Neverware, które swoją nazwę zawdzięcza swojemu flagowemu produktowi, CloudReady. CloudReady pozwala tak użytkownikom indywidualnym jak i zorganizowanym grupom dać nowe życie starym komputerom poprzez instalację ChromeOS na leciwych urządzeniach z systemami Windows i MacOS.
CloudReady było dostępne nawet po zakupieniu Neverware przez Google, które w międzyczasie pracowało nad ulepszoną wersją CloudReady. Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano efekty niemalże rocznych prac nad zaktualizowaną wersją CloudReady, która pod skrzydłami Google zyskało nazwę Chrome OS Flex.

REKLAMA

Chrome OS Flex to przebudowana wersja CloudReady, która została zbudowana przy wykorzystaniu zasobów i kodu udostępnionych przez Google. Sposób instalacji Chrome OS Flex nie różni się niczym od pierwowzoru: po wejściu na stronę (tym razem dostarczoną bezpośrednio przez Google), należy pobrać i i utworzyć obraz systemu na pendrive, a następnie uruchomić go na komputerze z systemem Windows lub macOS.
Jeżeli użytkownik zdecyduje na przejście na Chrome OS Flex na stałe, może on z poziomu Chrome OS usunąć poprzedni system operacyjny i tym samym dać nowe życie staremu komputerowi, a starego laptopa używać niczym Chromebooka.

Obecnie każdy może za darmo wypróbować Chrome OS Flex, jednakże Google podkreśla, że system został zaprojektowany z myślą o klientach biznesowych i sektorze edukacji. Jednocześnie Thomas Riedl na blogu Google zastrzega:

REKLAMA

Jak zapowiada Google, stabilna wersja Chrome OS Flex zostanie wydana w najbliższych miesiącach, a obecni użytkownicy CloudReady dostaną aktualizację do Chrome OS Flex za darmo.

Zdjęcie główne: Konstantin Savusia/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA