REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Odważna deklaracja Google'a. Te komputery mają być bezpieczne przez dekadę

Google właśnie złożył dość odważną deklarację: każdy nabywca komputera z Chrome OS może liczyć na aż 10 lat aktualizacji systemowych, niezależnie od producenta sprzętu. Jest tylko jeden mały i zrozumiały haczyk.

15.09.2023
19:06
Chromebooki czas aktualizacji
REKLAMA

Google właśnie ogłosił nową politykę serwisową dla systemu Google Chrome OS, która wejdzie w życie od przyszłego roku. Wszystkie urządzenia sprzedawane z tym systemem mają otrzymywać aktualizacje rozwojowe i serwisowe przez co najmniej 10 lat od pierwszej aktywacji komputera. Jest tylko jedno ograniczenie: obietnicą nie są objęte urządzenia wyprodukowane w 2021 r. lub wcześniej.

REKLAMA

Firma tym samym daje gwarancję, że wszystkie urządzenia z Chrome OS przez co najmniej najbliższą dekadę pozostaną bezpieczne (przez ciągłe zapewnianie aktualizacji bezpieczeństwa) i stabilne (za sprawą bugfixów), a także że ich funkcjonalność będzie rozwijana wraz z kolejnymi nowościami dla Chrome OS-a.

Najświeższe doniesienia ze świata laptopów:

Obietnica dotyczy urządzeń od wszystkich producentów. Google zaznacza jednak, że wybrane (i ponoć nieliczne) modele będą wymagały dodatkowych czynności ze strony użytkownika, z uwagi na zastosowane przez ich producentów ustawienia. Lista wszystkich modeli, wraz z instrukcją ewentualnych dodatkowych czynności, znajduje się pod tym adresem.

Chromebooki mają najwygodniejszy mechanizm aktualizacji ze wszystkich komputerów osobistych.

acer chromebook
Chromebook od Acera

Chromebooki domyślnie automatycznie zarządzają aktualizacjami, dzięki czemu mają zainstalowane najnowsze oprogramowanie i funkcje zabezpieczające. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji, wystarczy połączyć Chromebooka z siecią Wi-Fi lub Ethernet i wejść w ustawienia systemu. Jeśli Chromebook znajdzie aktualizację oprogramowania, zacznie ją automatycznie pobierać.

Aktualizacje w Chromebookach są przy tym w zasadzie całkowicie bezobsługowe i nie odbierają użytkownikowi czasu. Instalacja trwa krótko i jest wykonywana przy najbliższym rozruchu komputera. Czas instalacji na tanim Chromebooku jest niezestawialnie krótszy od automatycznych aktualizacji Windowsa czy macOS-a, nawet na komputerze o wydajnych podzespołach.

To i ogólna łatwość administracji to kluczowe zalety tych komputerów. Prostota to ich wielka siła - choć należy pamiętać, że z uwagi na wspomnianą prostotę, komputery te są przeznaczone przede wszystkim do obsługi aplikacji webowych (z możliwością uruchamiania też aplikacji z Androida i Linuxa). Programy i gry dla Windows i Mac nie są obsługiwane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA