REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Android dostanie funkcję z iPhone'a. Nie trzeba będzie kupować drogiego sprzętu

Android 14 sprawi, że wasz smartfon stanie się kamerką internetową. Bez dodatkowego oprogramowania, zabawy z ustawieniami.

21.09.2023
21:26
Telefon z Androidem 14 jako kamerka internetowa?
REKLAMA

Czasem zdarza się, że potrzebujemy skorzystać z kamerki internetowej do prowadzenia wideokonferencji czy rozmów online. Nie zawsze warto inwestować w drogi sprzęt, który będziemy używać sporadycznie. Rozwiązanie to wprowadził Apple prawie rok temu w systemie macOS Ventura. Teraz Android również idzie w tę stronę. Pora na prosty sposób na wykorzystanie telefonu jako kamerki internetowej?

REKLAMA

Android 14 i kamerka internetowa

Jak odkrył dziennikarz technologiczny Mishaal Rahman, Android 14 ma pozwolić urządzeniom pełnić rolę kamer USB, kompatybilnych z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, macOS, Linux, a nawet Androide.

W skrócie, ta funkcja obecnie wymaga ręcznej aktywacji poprzez konfigurację jądra, urządzenia UVC (kamerki), aktualizacji USB HAL oraz instalacji nowej aplikacji systemowej.

Google wprowadził aplikację "Webcam Service" w wersji beta QPR1 Androida 14, która pozwala wybranym urządzeniom Pixel działać jako kamery internetowe, podłączając się do komputerów. Niemniej, dostęp do tej funkcji jest ograniczony do aplikacji systemowych. Ze względów bezpieczeństwa. Użytkownicy mogą dostosować ustawienia kamery, takie jak przybliżanie i rozdzielczość.

Nowość wykorzystuje API Camera2 i obsługuje jakość 720p lub 1080p. Po podłączeniu smartfonu do komputera, urządzenie kamery internetowej jest widoczne jako "Android Webcam".

Źródło: Esper.io / Mishaal Rahman

Więcej o nowościach na Androidzie? Sprawdźcie te newsy na Spider's Web:

REKLAMA

Wychodzi na to, że dostępność tej funkcji będzie zależała od specyfikacji urządzenia. To rozwiązanie przypomina wykorzystane przez Apple'a, ale jest dostępne dla szerszej gamy systemów. Brzmi nieźle. Ciekawe tylko, jak będzie wyglądała implementacja przez producentów smartfonów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA