REKLAMA

Polska wieś szwajcarskimi oczami w Farming Simulator 22. Zwiedzam Zielonkę

Zielonka to nowy region w grze Farming Simulator 22. Mapa stylizowana na polską wieś zostanie udostępniona wraz z rozszerzeniem Premium Expansion, a ja już teraz zwiedziłem ją na targach Gamescom 2023. Zapraszam na wycieczkę.

Polska wieś w Farming Simulator 22. Zwiedzam sielską Zielonkę
REKLAMA

Zielonka. Wpisując to hasło w Google, dowiadujemy się, że to urokliwe miasteczko w województwie mazowieckim, liczące prawie 20 000 mieszkańców. Użytki rolne stanowią tam zaledwie 5 proc. powierzchni, a większość zajmują lasy. Już niebawem podwarszawska miejscowość doczeka się rywala, w postaci wirtualnej wsi wprowadzonej do Farming Simulator 22.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę ogromną popularność symulatorów wszelakich pośród polskich graczy, szwajcarski developer Giants Software postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich fanów. Dlatego Farming Simulator 22 niebawem otrzyma nowy obszar stylizowany na polską wieś - Zielonkę - a ja już teraz mogłem ją zwiedzać na targach Gamescom.

Zapraszam na wspólną wycieczkę po polskiej wsi w Farming Simulator 22. Na wstępie muszę was jednak ostrzec.

Na początku chciałbym wyraźnie podkreślić: w FS lubię robić wszystko, poza tytułową uprawą roli. Zwiedzam otwarty świat. Odkrywam sekrety. Zaglądam ludziom do mieszkań przez okna. Porywam pociągi i robię korki na drogach. Polski dystrybutor nie ma nic przeciwko, od czasu do czasu zapraszając mnie na eventy, z rozbawieniem obserwując moje przygody.

Dlatego zaznaczam: nie jest to w żadnym stopniu merytoryczna publikacja oceniająca Premium Expansion. Relacja nie jest kierowana do fanów serii. To materiał - ciekawostka poświęcony wyglądowi polskiej mapy i temu, jak polską wieś widzą producenci z Giants Software. Do tego przepraszam za jakość zdjęć, ale to wykadrowane fotki ekranu na stanowisku wydawcy. Nie miałem możliwości wykonywania własnych zrzutów ekranu.

Wycieczkę po Zielonce w Farming Simulator 22 zaczynamy od kulturalnego centrum wioski. Oczywiście mam na myśli remizę.

Wystarczy jeden rzut oka na wejście do budynku by mieć pewność: jesteśmy w Polsce. Naniesiony na teksturę ściany napis "remiza strażacka" (doceniam improwizowane "ż"!) nie pozostawia żadnych złudzeń.

Remiza to jeden z największych budynków w Zielonce. Jego fasada zdradza, że lepsze czasy ma już za sobą, ale idą wybory, toteż sołtys dostał środki na renowację. Bardzo podoba mi się tabliczka informująca o zakazie palenia bezpośrednio nad koszem z popielniczką. Teoria i praktyka, definicja obrazkowa.

Ciekawostka: na parkingu za remizą stoją jedne z najlepszych samochodów jakie widziałem w Zielonce. Pewnie komendanta.

Jak w wielu polskich wsiach, Zielonka doskonale obrazuje zderzenie starego świata z nowym.

Dawniej rolnicza, teraz podmiejska. Chociaż Zielonka ma własne osiedle mieszkaniowe oraz lokale usługowe, wiele gospodarstw rolnych wygląda, jakby zatrzymało się w czasie. Doskonale widać to na przykładzie drewnianych domów pamiętających stary styl budowniczy, często powiększanych betonowymi dobudówkami.

Patrząc na polską wieś stworzoną przez szwajcarskich producentów, trudno nazwać ją bogatą. Stare szopy, sypiący się tynk, brudne chodniki. No nie przelewa się. Ale przynajmniej jest telewizja satelitarna.

By nie było zbyt ponuro, w Zielonce pojawiły się zalipskie domy z pięknymi malowanymi kwiatami.

Zalipska wieś z jej charakterystycznymi malunkami kwiatów na białych ścianach już wcześniej wsławiła się w środowisku graczy, za sprawą Wiedźmina 3. Teraz po ten piękny, ludowy motyw sięgają również twórcy Farming Simulatora.

Zalipskie domy w Zielonce co prawda nie są tak urocze jak te w Wiedźminie, ale stanowią przyjemną przeciwwagę do bardziej zapuszczonych obiektów. W Zielonce stoi kilka tego typu drewnianych domów, w uroczej i dosyć zalesionej okolicy. Miły punkt wycieczki.

To urocze jak szwajcarscy twórcy Farming Simulator 22 oddali stan polskich dróg lokalnych.

Komfort charakterystyczny dla naszych dróg ekspresowych często kończy się po zjeździe na okoliczną wieś, a Zielonka jest tego doskonałym przykładem. Lokalne drogi są usiane asfaltowymi łatami, rozwiązującymi problem do kolejnej zimy i kolejnych pęknięć.

Bardzo podoba mi się pieczołowite odtworzenie polskiej myśli budowniczej dotyczącej ścieżek rowerowych (dróg dla rowerów - dop. red.). Zgodnie z nią zamiast ścieżek mamy pump tracki dzielone z pieszymi. Górka i zjazd. Górka i zjazd. I tak przy każdym domu z wyjazdem na główną drogę.

W Zielonce jest przestrzeń dla przedsiębiorców. Wsią trzęsie Nowak od fortepianów.

Polska wieś nie stoi wyłącznie rolnictwem. Zielonka to biznesowe eldorado kilku ambitnych przedsiębiorców. Wśród nich niekwestionowanym liderem jest Nowak - producent fortepianów, którego zakład znajduje się przy głównej drodze. Mizernie pusty w środku, ale nie dajcie się zwieść pozorom.

Zakład produkcji fortepianów ma się na tyle dobrze, że przedsiębiorcę stać na wielkopowierzchniową reklamę. Wchodząc na teren osiedla mieszkaniowego Zielonka, wita nas żółty billboard wyraźnie wskazujący, kto jest tutaj szeryfem.

Zielonka to miejsce wielu innych lukratywnych biznesów. Nie ma Biedronki, ale jest Kogucik i warzywniak Natalii.

Market Kogucik wydaje się największą placówką handlową we wsi. Osoby preferujące lokalną żywność wybiorą się jednak do sprawdzonego warzywniaka pani Natalii. Pal licho, że wygląda jak kiosk Ruchu. Z piekarni swojskiej Dąbrowski zapach pieczywa rozciąga się na całą wieś, z kolei na wyjeździe stoi tartak Konrada Kurzawy. Tego Kurzawy.

Moim ulubionym lokalnym produktem są jednak czipsy Potato Chips firmy Kozłowski Sp.z o.o Przedsiębiorstwo Przerobu Ziemniaków. Po wsi chodź plotka, że dawniej to właśnie Kozłowski, nie Nowak, był ulubieńcem proboszcza. Popadł jednak w niełaskę po tym jak producent fortepianów przeznaczył większą sumę na remont kościelnego dachu.

No właśnie, proboszcz. Muszę przyznać, że zawiodłem się kościołem w Zielonce.

Skromna świątynia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Próbowałem znaleźć coś ciekawego, ale zabawa w Assassin's Creed na kościelnych dachach nie przyniosła żadnych owoców. Nie licząc literalnego owocu - jabłka - które z jakiegoś powodu znajduje się na zewnętrznym parapecie najwyższej kościelnej wieży.

Warto za to zauważyć, że w rejonie kościoła znajduje się jedyny odmalowany, ładnie wyglądający przystanek autobusowy w Zielonce. Reszta pozostaje w opłakanym stanie. Ponadto właśnie wokół kościoła lokalne drogi pozostają w nienagannym stanie, wliczając w to świeże malowanie znaków poziomych. Jak tutaj więc nie mówić o pozytywnym wpływie Kościoła na życie mieszkańców.

Wizyta na polskiej wsi nie byłaby możliwa bez zobaczenia gniazda bociana. Specjalnie dla was - oto ono, z bliska.

Widziałem przerażenie odmalowujące się na oczach developerów z Giants Software, gdy ci zobaczyli, co próbuję zrobić. Widząc bocianie gniazdo wysoko na słupie telegraficznym, musiałem się do niego dostać. Zacząłem więc tworzyć swoistą mechaniczną piramidę, złożoną z ciągników oraz maszyn rolniczych.

Dopiąłem swego, dzięki czemu z dumą prezentuję wam najprawdopodobniej pierwsze zbliżenie na zielenieckiego bociana niepochodzące z materiałów reklamowych od samych twórców. Polski. Swojski. Piękny. Prosto z Gamescom 2023.

To już koniec naszej wycieczki. Opuszczając Zielonkę, zatrzymujemy się na stacji Orlen PEP po hot-doga.

Jak to bywa w Polsce, stacja paliw okazuje się lepiej wyposażona niż niejeden market. Spożywcza siła budowana na zakazie handlu w niedzielę zawstydza pobliskie sklepy. Do tego kupując hot doga, można przy okazji zatankować, jeśli ktoś jakimś cudem nie ma jeszcze elektryka.

REKLAMA

Dziękuję za wspólną wyprawę. Jednocześnie informuję: rozszerzenie Premium Expansion dla gry Farming Simular 22 zadebiutuje 14 listopada 2023 roku. Poza Zielonką, dodatek zawiera 35 nowych maszyn rolniczych oraz 3 nowe uprawy: marchew, pasternak oraz burak cukrowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA