REKLAMA

Microsoft pracuje z Linuksem nad nowymi standardami internetu. To Historyczna chwila

Najpierw chmura, a teraz generatywna sztuczna inteligencja - starożytne standardy i protokoły sieciowe nie były projektowane z myślą o przetwarzaniu tak dużej ilości danych. Czas na fundamentalne zmiany - a gdy o takie chodzi, współpracować ze sobą potrafią nawet Microsoft i The Linux Foundation.

Ultra Ethernet Consortium
REKLAMA

The Linux Foundation ogłosiła właśnie powołanie Ultra Ethernet Consortium, którego celem jest, jak nietrudno się domyślić, dalsze rozwijanie standardu Ethernet. W ramach Ethernetu zawarte są standardy wykorzystywane w budowie sieci komputerowych. Obejmuje on specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI.

REKLAMA

Ethernet został opracowany przez Roberta Metcalfe’a w Xerox PARC w latach 70. XX wieku i od tego czasu był udoskonalany, aby obsługiwać wyższe prędkości transmisji, większą liczbę węzłów i dłuższe odległości łącza. Ethernet jest jedną z kluczowych technologii tworzących Internet. Zdaniem The Linux Foundation wymaga jednak ponownej rewizji. Zgadzają się z nią AMD, Arista, Broadcom, Cisco, Eviden, HPE, Intel, Meta i Microsoft - którzy przyjęli zaproszenie i będą wspólnie pracować w ramach wspomnianego wyżej konsorcjum.

Co zmieni się w standardzie Ethernet?

Według deklaracji przewodniczącego nowopowołanego konsorcjum dr J Meta fundamentalne zmiany w standardzie Ethernet nie są konieczne. Za to zdecydowanie wymagane są pewne poprawki, które miałby zwiększyć jego wydajność. Przede wszystkim programowe: jednym z zadań konsorcjum ma być gruntowna rewizja software’owej części tego standardu, w tym API, protokoły i struktury danych. Prace mają też obejmować usprawnienia w zakresie mechanizmów kontrolujących i telemetrycznych.

REKLAMA

Szczegółowe cele konsorcjum opisało w swojej notce dla dziennikarzy, bardzo wyczerpującej, jak na tego rodzaju dokument. Dla użytkowników końcowych samo powołanie konsorcjum i jego działalność nie będzie zapewne odczuwalna bezpośrednio. Jego ewentualne sukcesy będą interesować przede wszystkim dostawców usług chmurowych i Internetowych, szczególnie tych zajmujących się generatywną sztuczną inteligencją - koszty operacyjne nowoczesnych centrów danych rosną w dużym tempie. Wszystkie optymalizacje, w tym sieciowe, są aktualnie na wagę złota.

Nic dziwnego, że celem znalezienia tych optymalizacji potrafią współpracować nawet najbardziej zażarci konkurenci.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA