REKLAMA

Obok Titanica znaleziono liczne szczątki. Trwa akcje poszukiwawcza łodzi Titan

Trwa dramatyczna akcja ratunkowa, która ma miejsce na dnie Atlantyku, w pobliżu wraku Titanica. Zaginął tam niewielki pojazd podwodny o nazwie Titan. Na pokładzie znajdowało się pięć osób, w tym miliarder z Wielkiej Brytanii, ekspert od nurkowania z Francji i biznesmen z Pakistanu wraz z synem. Wszyscy byli na podwodnej wycieczce, w trakcie której mieli zobaczyć wrak Titanica. W jego pobliżu zdalnie sterowany pojazd znalazł w czwartek po południu "pole szczątków".

22.06.2023 17.34
Obok Titanica znaleziono liczne szczątki. Trwa akcje poszukiwawcza Titana
REKLAMA

To był wyjątkowy i niebezpieczny projekt. Pięciu pasażerów małego podwodnego pojazdu o nazwie Titan postanowiło zanurzyć się na głębokość prawie czterech kilometrów, aby zobaczyć wrak Titanica. Była to jedna z serii ekspedycji organizowanych przez firmę OceanGate, która oferuje turystom możliwość zwiedzania wraku legendarnego statku.

Niestety, coś poszło nie tak. W niedzielę 18 czerwca 2023 roku Titan zniknął z radarów i przestał odpowiadać na sygnały radiowe. Od tego czasu trwa dramatyczna akcja ratunkowa, w której uczestniczą statki i samoloty z kilku krajów.

REKLAMA

Poszukiwania zaginionego Titana weszły w krytyczną fazę. Straż Przybrzeżna USA poinformowała na swoim profilu na Twitterze, że ROV (zdalnie sterowany pojazd podwodny) Horizon Arctic znalazł niezidentyfikowane szczątki na dnie morskim w pobliżu wraku Titanica. Kontradmirał John Mauger powiedział jednak w czwartek, że misja poszukiwawczo-ratownicza nie zostanie zakończona. Nadal trzeba odnaleźć podwodny pojazd Titan i sprawdzić, czy jego pięcioosobowa załoga jest żywa. To zadanie jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności.

Titan znajduje się na głębokości około 3800 metrów, czyli zbyt głęboko dla większości zdalnie sterowanych pojazdów (ROV). Tylko nieliczne maszyny mogą operować na takiej głębokości. Marynarka Wojenna USA ma takie ROV, podobnie jak francuski statek badawczy Atalante. Obie te jednostki wysłały swoje urządzenia na miejsce, gdzie prawdopodobnie znajduje się Titan.

Jeśli uda się zlokalizować podwodny pojazd, trzeba go będzie podnieść z dna oceanu za pomocą specjalnych kabli i systemu dźwigowego. Marynarka Wojenna USA dysponuje takim systemem o nazwie Fadoss, który jest zdolny do podnoszenia ciężkich obiektów z głębokości do 6 km.

Jednak nawet jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ratowanie załogi Titanica będzie wyścigiem z czasem. Kabina podwodnego pojazdu miała wystarczającą ilość tlenu do oddychania na 96 godzin. Teoretycznie ten czas upłynął w czwartek rano o godzinie 6 czasu lokalnego (12 czasu środkowoeuropejskiego). Być może jednak załodze udało się znaleźć sposób na mniejsze zużycie tlenu.

Kanadyjski samolot wykrył we wtorek w dźwięki pod wodą. Carl Hartsfield z Woods Hole Oceanographic Institution powiedział, że dźwięki zostały opisane jako odgłosy uderzania, ale powiedział również, że trudno jest rozpoznać źródło dźwięków pod wodą.  

Łódź podwodna Titan

REKLAMA

Titan to ponad sześciometrowy pojazd podwodny zaprojektowany do eksploracji głębin oceanicznych. Pojawiają się liczne informacje, że statek nie był przystosowany do nurkowania na dużych głębokościach, miał między innymi słabej jakości instrumenty pokładowe (pad do sterowania za 149 zł). W 2021 roku OceanGate zaczęła zabierać klientów na wycieczki do wraku Titanica. Cena takiej wyprawy pojazdem Titan wynosiła 250 tys. dolarów na osobę.

Titanic to legendarny statek pasażerski, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku po zderzeniu z górą lodową. W katastrofie tej zginęło ponad 1500 osób. Wrak Titanica odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA