Powstała prawdopodobnie najważniejsza mapa Polski dla osób kupujących mieszkanie lub dom. Tu internet śmiga, a tu zamula
Zgodnie z zapowiedzią mapa SIDUSIS wzbogaciła się o bardzo ważną funkcję. Wcześniej mogliśmy zobaczyć, gdzie obecnie jest stacjonarny internet. Teraz zaś system pokazuje, gdzie będzie. Przy planowaniu inwestycji to bardzo ważna informacja.
Mapa działa od 1 stycznia i jest dostępna tutaj. Korzystając z Systemu Informacyjnego o dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) wpisujemy nasz adres. Mapa pokazuje nam dostępne oferty internetu stacjonarnego. Teraz zaś wyświetli także, jakie inwestycje szerokopasmowe są planowane na danym obszarze.
- Obywatel, który nie ma możliwości korzystania z usług, powinien chociaż wiedzieć, czy będzie miał taką możliwość w przyszłości. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie, by nie korzystać z internetu szerokopasmowego – powiedział podsekretarz stanu minister Paweł Lewandowski.
W teorii to bardzo ważna informacja. Dotychczas sprzedawcy działek mogli machać ręką i odpowiadać zdawkowo: może będzie dostęp do sieci, a może nie, kto to wie, czas pokaże. Obecnie jesteśmy wyposażeni w narzędzie, które sprawi, że szybko sprawdzimy, czy dana działka jest przyszłościowa. Nie da się ukryć, że dostęp do szybkiej sieci to dziś nie luksus, a standard, którego powinno się wymagać.
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni poza dotychczasową sprawozdawczością mają obowiązek przekazywania do 10. dnia każdego miesiąca informacji o planach inwestycyjnych finansowanych ze środków prywatnych w ciągu kolejnych 3 lat, w tym informacji o:
- podmiocie planującym lub realizującym inwestycję,
- rodzaju usługi, jaka będzie świadczona po ukończeniu realizacji inwestycji – detalicznej lub hurtowej,
- maksymalnej przepustowości usług, które będą świadczone,
- medium transmisyjnym infrastruktury telekomunikacyjnej planowanej w ramach inwestycji,
- danych kontaktowych przedstawiciela podmiotu, o którym mowa w pkt 1,
- planowanym terminie rozpoczęcia świadczenia usług, o których mowa w pkt 2 – chyba, że przekażą w tym terminie oświadczenie o aktualności dotychczas przekazanych informacji.
Warto wspomnieć o innej bardzo ważnej funkcji mapy
Za jej pomocą możemy zgłosić zapotrzebowanie na internet. Taka prośba automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji.
Zobacz także mapy zasięgu operatorów komórkowych: