REKLAMA

Uwaga na chińskie przystawki z Aliexpress. Na pokładzie mają szpiegujące trojany

Po co kupować u polskiego dystrybutora, skoro chińskie targowisko oferuje rzekomo to samo, w znacznie niższej cenie? Okazuje się, że to niezupełnie prawda. I nawet nie chodzi o gorszą jakość wykonania.

22.05.2023 17.33
uwaga na przystawki telewizyjne z AliExpress
REKLAMA

Przystawka telewizyjna z Androidem to teoretycznie nieskomplikowane urządzenie. Chodzi o to, by jakiś mobilny procesorek uruchamiał płynnie aplikacje VOD i wysyłał to na ekran przez złącze HDMI. Cała reszta to co najwyżej mile widziane dodatki. Problem w tym, że niektórzy producenci oferują również te widziane z dużo większą niechęcią.

Jak wynika z reportażu na TechCrunchu, wiele z dostępnych na amerykańskim Amazonie chińskich przystawek telewizyjnych nie tylko nie oferuje Android TV - zamiast tego mając na pokładzie Android Open Source Project TV bez dostępu do Usług Play i Sklepu Play z aplikacjami - to na dodatek mają zaszytych nieproszonych gości. Są nimi złośliwe aplikacje, które szpiegują użytkowników, kradną dane i tworzą wspólnie z innymi zainfekowanymi urządzeniami niebezpieczny botnet.

REKLAMA

Sprawdziliśmy z Polski, na Aliexpress. Wszystkie niebezpieczne przystawki TV są dalej w sprzedaży, z wysyłką do kraju.

REKLAMA

Reportaż wymienia dwóch chińskich producentów przystawek: AllWinner i Rockwell. Można je bez problemu kupić na popularnym w Polsce serwisie handlowym AliExpress. Co gorsza, prawdopodobnie takich podejrzanych firm jest więcej.

Tego typu przystawki są nie tylko niebezpieczne dla właściciela i wszystkich w sieci. Brak certyfikacji Google’a, Amazonu i Netflixa oznacza, że nawet na lewo nie uda się na te urządzenia wgrać plików APK z aplikacjami. Te po uruchomieniu i tak odmówią współpracy.

Rekomendujemy zakup przystawek od znanych producentów. Chcielibyśmy uściślić, że należy kupować wyłącznie te z systemem Android TV, Fire TV lub tvOS - ale te od AllWinnera i Rockwella również są promowane jako te z systemem Google’a, co jest ewidentnym kłamstwem. W razie zakupu takiego urządzenia nie warto ryzykować - należy je niezwłocznie zwrócić, jako przyczynę podając rozbieżność produktu z jego opisem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA