REKLAMA

MediaTek atakuje rynek laptopów ARM z Windowsem. Tym procesorem

Najnowsze raporty sugerują, że MediaTek może zawalczyć na kolejnym rynku. Chodzi o procesory stworzone dla laptopów ze systemem Windows. Układ może być bardzo podobny do nadchodzącego Apple M3 i Qualcomm Oryon, ze względu na architekturę.

15.05.2023 18.26
mediatek dimensity
REKLAMA

Co prawda, MediaTek od lat produkuje procesory dla laptopów, to układy z serii Kompanio raczej są dedykowane znacznie tańszym Chromebookom. Firma ma jednak podstawy, aby zaprojektować i wdrożyć bardziej zaawansowany układ stworzony dla wydajniejszych urządzeń z ARM, bazujących na Windowsie. Coś na kształt obecnych układów Apple'a dla komputerów z macOS.

REKLAMA

Laptopy ARM z Windowsem od MediaTeka?

Jak podaje użytkownik portalu Weibo pod pseudonimem Digital Chat Station, MediaTek może już teraz pracować nad swoim nadchodzącym procesorem ARM stworzonym dla laptopów z Windowsem. Co prawda, nie znamy nawet jego nazwy kodowej (a tym bardziej oficjalnej), ale pojawiły się doniesienia, że bazuje on na czterech rdzeniach Hunter ELP, czyli Cortex-X4 oraz czterech Hunter Cortex-A720.

Specyfikacja ewidentnie nie przypomina typowej budowy jednostki stworzonej dla smartfonów, gdzie w sztandarowych układach montuje się najczęściej tylko jeden rdzeń z serii Cortex-X, tylko coś, co mogłoby trafić do znacznie bardziej potrzebującego mocy systemu. Co ciekawe, Cortex-X4 to owoc najnowszej architektury ARM, który ma oferować 30 proc. większą wydajność w porównaniu z Cortex-X3, znanym m.in. z Snapdragona 8 Gen 2.

REKLAMA

Tak naprawdę to wszystko, co wiemy w kwestii nadchodzącego układu MediaTek dla laptopów z systemem Windows. Jednak mówi się także, iż ten procesor miałby mieć układ graficzny, który obsługuje ray tracing.

Gdyby jednak procesor miał swoją premierę, mógłby konkurować z takimi układami, jak nadchodzący Apple M3, czy Qualcomm Oryon (choć optymalizacja czipu ARM pod Windowsa może zrobić swoje).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA