REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Setki nietoperzy przejęły stację bazową operatora. Do takiej sytuacji doszło w Polsce

Najpierw na wieży kościelnej w Milówce, gdzie swoją stację bazową ma Orange, mieszkało 20-30 osobników. Wtedy obrońcy nietoperzy zaproponowali operatorowi współpracę i stworzenie korzystnych warunków. Obecnie miejsce zamieszkuje już ok. 200 podkowców małych. Technologia w służbie ekologii!

12.05.2023
14:14
orange nietoperze
REKLAMA

Sytuacja nietoperzy w Polsce nie jest zbyt optymistyczna. Rok temu pisaliśmy o wynikach badań, których autorzy alarmowali, że spada liczebność nietoperzy w największej zimowej kolonii tych zwierząt w Polsce. Na szczęście w tym roku z kraju spłynęły bardziej optymistyczne wieści – pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego potwierdzili, że u nich liczba rośnie, podobnie rzecz miała się w jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego. Ba, odnotowano wręcz rekordową liczbę zimujących nietoperzy.

REKLAMA

Poprawa sytuacji to zasługa człowieka, który pomaga przetrwać zimę, np. poprzez odpowiednie remontowanie piwnic, w których lubią zimować nietoperze. Podobnie rzecz ma się z "noclegiem" obok stacji bazowej Orange. Operator musiał nieco zmodyfikować miejsce, aby było bardziej przyjazne "gackom".

W pierwszej kolejności zadbaliśmy, aby nasi mali lokatorzy nie zbliżali się do niebezpiecznych miejsc w pomieszczeniu. Potem, zgodnie ze wskazówkami chiropterologów, czyli naukowców zajmujących się badaniem życia nietoperzy, zabezpieczyliśmy wloty do obiektu. Zrobiliśmy to tak, żeby podkowce mogły z nich skorzystać, a dla innych zwierząt były niedostępne. Teraz mają spokój, o który dbają nasi pracownicy – relacjonuje Orange na swoim blogu.

Stację bazową Orange na wieży kościelnej udomowiły podkowce małe

To gatunek, który występuje jedynie w rejonach górksich i wyżynnych na południu Polski. Te niewielkie stworzenia – ich korpus mierzy 3,5-4,5 cm – są zagrożone wyginięciem. Można się więc cieszyć, że aż tak ich przybyło, dzięki pomocy m.in. operatora.

REKLAMA

Swoją drogą to ciekawe, czy nie będzie to argument wykorzystywany w dyskusjach o stawianiu kolejnych stacji bazowych. Jak wiemy, przeciwnicy boją się promieniowania, a ostatnio zwracają uwagę na to, że takie instalacje sprawiają, że na budynkach nie można instalować np. fotowoltaiki. Teraz operatorzy mogą posłużyć się przykładem z woj. śląskiego i wyjaśniać, że przy odpowiednim montażu można stworzyć miejsce pomagające zwierzętom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA