REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Myśliwiec zamienił się w kulę ognia, pilot ledwo przeżył. Jest wideo z wypadku

Do dramatycznego wypadku na lotnisku w Saragossie, gdzie samolot bojowy EF-18 Hornet z 15. skrzydła hiszpańskich sił powietrznych i kosmicznych rozbił się podczas treningu przed pokazem lotniczym. Pilot zdążył się katapultować i przeżył, ale odniósł obrażenia nóg i został przetransportowany do szpitala.

21.05.2023
12:21
Hiszpański EF-18 Hornet rozbija się podczas próby przed pokazami. Jest wideo z wypadku
REKLAMA

Na nagraniu wideo, które obiegło internet, widać jak EF-18 wykonuje strome wznoszenie, a następnie gwałtownie opada, po czym uderza w ziemię i wybucha w kuli ognia. Słychać też nagłą zmianę obrotów silnika podczas manewru. Pilot katapultuje się tuż przed zderzeniem z ziemią.

REKLAMA

Hiszpańskie siły powietrzne i kosmiczne potwierdziły na Twitterze, że EF-18 należał do 15. skrzydła, które operuje kilkoma eskadrami Hornetów na lotnisku w Saragossie. Przyczyny wypadku są nieznane i będą badane przez specjalną komisję.

EF-18 Hornet to amerykański samolot bojowy wielozadaniowy produkowany przez firmę McDonnell Douglas od 1983 roku. Hiszpańskie siły powietrzne zakupiły 72 egzemplarze tego samolotu, których oznaczenie "E" przed "F" oznacza “España” (Hiszpania). Do końca dekady smaszyny te mają być stopniowo zastępowane przez nowocześniejsze Eurofighter Typhoon.

To nie jest pierwszy wypadek z udziałem EF-18 hiszpańskich sił powietrznych. Pierwszy incydent z tymi samolotami, które kosztują około 60 milionów euro za sztukę, miał miejsce w 1988 roku, dwa lata po ich wprowadzeniu do służby, również w Saragossie. W 2000 roku doszło do zderzenia dwóch EF-18 w powietrzu nad tym miastem. W 2017 roku EF-18 z bazy Torrejón de Ardoz (Madryt) rozbił się podczas startu, zabijając pilota.

EF-18 to wersja eksportowa samolotu F/A-18 Hornet, która została dostosowana do potrzeb hiszpańskich sił powietrznych i kosmicznych. Samolot ten jest zdolny do lotu z prędkością ponaddźwiękową i wyposażony jest w zaawansowany system awioniki i uzbrojenia.

REKLAMA
Hiszpański EF-18. Fotografia Bene Riobó na licencji CC BY-SA 4.0

Samolot EF-18 Hornet ma długość 17,1 metra, rozpiętość skrzydeł 11,4 metra i wysokość 4,7 metra. Jego masa startowa wynosi 23 541 kg, a maksymalna prędkość lotu to 1915 km/h. Samolot ten może przenosić do 7257 kg uzbrojenia na 11 podwieszanych punktach. Do jego głównego uzbrojenia należą pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder i AIM-120 AMRAAM, pociski powietrze-ziemia AGM-65 Maverick i AGM-88 HARM oraz bomby kierowane laserowo GBU-10 Paveway II i GBU-16 Paveway II. Samolot ten jest również wyposażony w działko M61 Vulcan kalibru 20 mm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA