REKLAMA

Satelita sfotografował gigantyczny sterowiec w tajemniczym kompleksie wojskowym. Co kombinują Chińczycy?

Na odległej pustyni w Chinach kryje się tajemniczy kompleks wojskowy, w którym Pekin testuje nowe technologie do walki w kosmosie. Amerykańska prywatna firma satelitarna ujawniła właśnie zdjęcia sterowca i największego na świecie hangaru na poligonie testowym Korla East.

02.05.2023 08.51
Satelita sfotografował gigantyczny sterowiec w tajemniczym kompleksie wojskowym. Co kombinują Chińczycy?
REKLAMA

Chiński program pojazdów lżejszych od powietrza budzi zainteresowanie i niepokój na całym świecie. To pokłosie wydarzeń ze stycznia tego roku, gdy nad terytorium Stanów Zjednoczonych wykryto niezidentyfikowane obiekty. Teraz eksperci odkryli nowy typ sterowca na odległej pustynnej bazie wojskowej na poligonie testowym Korla East w prowincji w Xinjiang północno-zachodnich Chinach.

REKLAMA

Największy hangar na świecie

Zdjęcia satelitarne wykonane przez amerykańską firmę BlackSky pokazują sterowiec na środku prawie kilometrowego pasa startowego w kompleksie wojskowym na pustyni. Eksperci z branży lotniczej wyjaśniają, że zdjęcia przedstawiają sterowiec i pas startowy, a także punkt obrotu służący do wypuszczania statków powietrznych oraz ogromny hangar dla sterowców. Choć z góry wygląda jak okruch, to statek ten ma 30 metrów długości. Na głównym zdjęciu oznaczyliśmy go czerwoną strzałką. Hangar obok - przypominający stare amerykańskie hangary sterowców w Dolinie Krzemowej, które przejął Google - ma ponad 260 metrów długości i 140 metrów szerokości.

Sterowiec należy do Ludowej Armii Wyzwolenia (PLA) i jest częścią jej programu "bliskiego kosmosu", który ma na celu wykorzystanie różnych statków powietrznych do zadań szpiegowskich, komunikacyjnych i bojowych. Mają one poruszać się niżej niż satelity, ale wyżej niż mogą to robić samoloty. Sterowce są atrakcyjne dla Chin, ponieważ są tańsze i zapewniają dokładniejszy wywiad niż satelity, a także mniej podatne na zniszczenie niż samoloty, które latają na niższych pułapach.

Nie wiadomo dokładnie, do czego służy ten konkretny statek, ale eksperci spekulują, że może być używany jako "podniebna łódź", zdolna do wiszenia się nad wyznaczonym obszarem przez długi czas. Sterowiec wydaje się mieć napęd i urządzenia nawigacyjne i sterowe, co odróżnia go od zwykłego balonu.

Poligon testowy Korla East to tajemniczy kompleks wojskowy w północno-zachodnich Chinach, który jest miejscem badań i rozwoju zaawansowanych technologii wojskowych. Zdjęcia satelitarne wykonane przez prywatną firmę BlackSky ujawniły obecność sterowca i broni laserowej przeciwsatelitarnej (ASAT) na poligonie. Broń laserowa ASAT może być używana do zakłócania, niszczenia lub przejmowania kontroli nad zagranicznymi satelitami. Poligon testowy Korla East jest również wyposażony w generator impulsu elektromagnetycznego (EMP), który służy do testowania odporności technologii na potencjalne ataki elektromagnetyczne lub inne zdarzenia związane z EMP. Baza jest pilnie strzeżona i trudno dostępna dla obserwatorów zewnętrznych.

Zdjęcia zostały udostępnione 1 maja 2023 r. przez firmę BlackSky Technology Inc, niezależnego dostawcę zdjęć satelitarnych w czasie rzeczywistym. Zdjęcie, na którym widać biały, podłużny kształt sterowca unoszącego się nad pasem startowym na poligonie Korla East, zostało zrobione 4 listopada 2022 roku o godzinie 9 rano czasu lokalnego. Firma twierdzi, że nowo opublikowane zdjęcie satelitarne "jest jednym z zaledwie dwóch zdjęć, spośród ponad 1000 zrobionych w ciągu roku, które pokazują sterowiec.

Między satelitami, a samolotami

Ponieważ zarówno przestrzeń powietrzna, jak i kosmiczna stają się bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek, wojskowi chcą wykorzystać obszar, który do tej pory pozostaje praktycznie pusty. Przestrzeń ta, położona mniej więcej powyżej 20 km nad ziemią do pułapu 100 km, z niewielkimi wyjątkami znajduje się za wysoko, by mogły w niej operować samoloty wojskowe, i zbyt nisko, by mogły tam krążyć satelity.

Atmosfera ziemska jest podzielona na cztery warstwy. Najbliżej powierzchni Ziemi znajduje się troposfera, która zaczyna się na poziomie morza i wznosi się do około 12 km. Stratosfera to warstwa powyżej, wznosząca się do około 50 km. 

Następnie jest mezosfera, która wznosi się do około 85-100 km. Jest to najzimniejsza warstwa o temperaturze około -100 stopni Celsjusza. Ostatnia jest termosfera (sama podzielona na jonosferę i egzosferę) sięgająca 500 km, w której znajduje się np. międzynarodowa stacja kosmiczna. To najgrubsza warstwa, w której słońce nagrzewa powietrze do ponad 1500 stopni C.

REKLAMA

Co ciekawe, granice każdego państwa "w pionie" sięgają 22 km, tyle ile wynosi pas morza przylegający do brzegu danego państwa tzw. morze terytorialne. Podobnie jak w prawie morskim, przestrzeń poza tą strefą staje się międzynarodowa. Oznacza ro, że wszelkie operacje na wyższych wysokościach miałyby miejsce faktycznie w międzynarodowej przestrzeni kosmicznej, obszarze w dużej mierze nieregulowanym umowami prawnymi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA