REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Czym jest Xvid? Jak odtworzyć i jak przekonwertować?

Co to jest Xvid? To kodek, a więc format kodowania materiałów wideo. Obecnie zastąpiły go nowocześniejsze kodeki H.264, H.265 (HEVC), czy AV1, to wciąż można się z nim spotkać, bo dobrze sprawdza się w przypadku starszych i mało wydajnych urządzeń, które nie radzą sobie z nowszymi formatami.

21.05.2023
6:43
Co to jest Xvid?
REKLAMA

Xvid powstał jako konkurent DivX (Xvid to DivX czytany od tyłu). W odróżnieniu od komercyjnego DivXa, Xvid jest wolnym oprogramowaniem opartym na licencji GNU. Xvid jest formatem stratnym (opartym na MPEG-4 ASP), także należy się liczyć z pogorszeniem jakości wideo, ale oczywiście algorytm stara się by strata dotyczyła mniej istotnych elementów obrazu - z lepszym lub gorszym efektem. Na dziś dzień efekty jego działań zdecydowanie nie są imponujące (delikatnie mówiąc).

Xvid jest obecnie kodekiem przestarzałym i jedyny powód dla którego można go używać to wykorzystanie na "wiekowych" urządzeniach, które nie radzą sobie z nowszymi standardami kodowania. Nowsze kodeki zapewnią nie tylko wyższą jakość obrazu, ale i wyższy stopień kompresji.

REKLAMA

Może się jednak zdarzyć, że znajdziemy gdzieś zapomnianą kolekcję starych filmów zapisanych właśnie w formacie Xvid. Jak je odtworzyć bądź przekonwertować na nowszy format?

Czym odtworzyć pliki Xvid i przekonwertować do innego formatu?

Jeśli filmy zakodowane za pomocą Xvid nie chcą się odtwarzać na twoim komputerze, to z dużą dozą prawdopodobieństwa w systemie brakuje po prostu odpowiedniego kodeka. Po jego zainstalowaniu filmy powinny się odtwarzać za pomocą dowolnego oprogramowania.

Najbardziej oczywistym sposobem jest wejście na oficjalną stronę Xvid i pobranie kodeków do systemu. W czasie instalacji możemy zdecydować, czy chcemy odtwarzać również inne egzotyczne (obecnie - bo onegdaj były popularne) formaty.

 class="wp-image-3618974"

Wraz kodekiem zainstaluje się również "pchełka" dzięki której możemy konwertować filmy,

 class="wp-image-3619067"

Można również załatwić problem z odtwarzaniem filmów globalnie i zainstalować popularną paczkę kodeków w rodzaju K-Lite Codec Pack, która praktycznie rzecz biorąc załatwi sprawę z odtwarzaniem jakiegokolwiek pliku wideo.

Jeśli chcemy przekonwertować pliki zakodowane Xvid na bardziej nowoczesny format, można skorzystać z wyżej wspomnianego Xvid MiniConvert, ale bardziej sensowna wydaje się być instalacja specjalistycznego programu do konwersji plików wideo, takiego jak Handbrake. Ten program oddaje nam pełną kontrolę nad procesem konwersji wideo i korzysta z nowoczesnych rozwiązań sprzętowych przyśpieszających operację.

 class="wp-image-3619589"

Można również skorzystać z konwerterów online, jak choćby Convertio, ale w wersji darmowej zwykle mają one ograniczenia co do wielkości przesyłanych plików.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA