Jaki telewizor gamingowy wybrać? Granie w chmurze dzięki Smart TV Samsung
To już 17 lat Samsunga jako wiodącego producenta telewizorów na świecie. Przewaga w udziałach rynkowych nad konkurencją pozwoliła Samsungowi zbudować platformę telewizyjną o ogromnym zasięgu i ofercie, z którą trudno rywalizować. Zwłaszcza odkąd szczególną uwagę firma poświęca graczom.
Rynek inteligentnych telewizorów jest szczególnie różnorodny, jeśli patrzeć na liczbę dostawców platform. Podczas gdy w komputerach i telefonach wybór jest zazwyczaj pomiędzy dwoma wiodącymi systemami, tak w świecie smart TV jest ich znacznie więcej. W tym w ramach produktów mainstreamowych od znanych producentów.
Lidera łatwo jednak dostrzec. Jest nim spadkobierca platformy Internet@TV, czyli pierwszej w historii próby zwiększenia funkcjonalności telewizora przez podłączenie go do Internetu. Mowa o Tizenie, czyli systemie stosowanym przez producenta najczęściej kupowanych przez konsumentów telewizorów. Nazwa systemu może brzmieć obco, bo wspomniany producent jej raczej nie eksponuje. Firmę odpowiedzialną za Internet@TV i Tizena zna za to niemal każdy. To Samsung.
Popularność to nie jest warunek wystarczający do zapewnienia wysokiej jakości. Pomaga za to w czym innym.
Do wspomnianej jakości jeszcze wrócimy. Dlaczego w przypadku inteligentnych urządzeń warto wybierać wśród tych popularnych? Ponieważ sednem inteligentnego urządzenia jest rozszerzanie jego przydatności przez cyfrowe dodatki, jak chociażby aplikacje czy możliwość współpracy z innymi domowymi urządzeniami, takimi jak lodówki, pralki, telefony i inne. Dostawcy usług telewizyjnych i rozrywkowych czy producenci urządzeń potrafiących w jakiś sposób łączyć się z telewizorem nie mogą ignorować Samsunga. Najwięcej ich klientów ma bowiem właśnie te telewizory.
Skutkiem tego stanu rzeczy jest fakt, że w sklepie z aplikacjami dla telewizorów Samsunga Smart TV na dziś znajduje się 500 certyfikowanych aplikacji, z czego 200 jest polskojęzycznych. Należą do nich Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, HBO Max, Player.pl, Apple TV, Canal+ czy Polsat Box Gom, a to tylko część z całkiem licznej grupy. Wszystkie w bardzo wysokiej jakości wykonania i zawsze certyfikowane, czyli spełniające rygorystyczne warunki - właśnie z uwagi na fakt, że użytkownicy Tizena są dla twórców tych aplikacji najważniejsi. Z uwagi na ich liczebność oraz przyzwyczajenie do ergonomii i jakości.
Telewizor dawno jednak nie jest jedynym inteligentnym urządzeniem domowym. Popularność Samsunga również i w tym przypadku działa na jego korzyść. Telewizory Samsung są bowiem częścią popularnej i wysoko ocenianej platformy Smart Home. Mogą więc stać się częścią ekosystemu nowoczesnego domu i służyć za centrum łączności z innymi urządzeniami (na przykład wyświetlając na ekranie ich stan czy umożliwiając zdalne nimi sterowanie z poziomu pilota - lub odwrotnie, telewizorem można sterować innym urządzeniem, w tym telefonem czy poleceniami głosowymi.
Warto więc sprawdzić, czy mamy w telefonie aplikacje SmartThings, a jeśli nie, to warto ja pobrać. Jest dostępna dla systemów Android i iOS. Zapewni nam dostęp do wielu urządzeń firmy Samsung, pozwoli sterować telewizorem, zastąpi pilota, pozwoli sprawdzić, ile prądu zużywają nasze urządzenia. Właściwe temu, co możemy zrobić za pomocą SmartThings można by poświęcić kilka publikacji. Tym bardziej, ze w telewizorach z 2023 roku znajdzie się wbudowany HUB Smart Home, który pozwala łączyć do ekosystemu Samsunga urządzenia wielu różnych producentów.
Na szczęście i na jakość nie można narzekać. Telewizor Smart TV Samsung to telewizor prawdziwie wszechstronny.
Popyt na telewizory smart TV Samsung zachęca twórców aplikacji do szybkiego wdrażania innowacji. Już po włączeniu telewizora uruchamiane są pierwsze inteligentne mechanizmy, dzięki którym na ekranie domowym, poza ikonami przypiętymi fabrycznie lub przez użytkownika, prezentowane są inteligentne rekomendacje treści z zainstalowanych aplikacji. Bardzo użyteczna jest też wyszukiwarka, dzięki której szybko i łatwo można sprawdzić, w której aplikacji obejrzeć można dany film, serial czy program.
Popularność Samsunga zapewniła też firmie ciekawego sojusznika w formie Microsoftu. Jej efektem jest bardzo ciekawa integracja telewizorów Samsunga z usługami biurowymi amerykańskiego partnera. W efekcie posiadacze tych telewizorów po podłączeniu klawiatury i myszki (należy dokupić we własnym zakresie) mogą pracować na swoich służbowych i prywatnych dokumentach Worda, Excela, PowerPointa z chmury Microsoft 365 - bardzo użyteczne w sytuacjach pracy zdalnej, gdy domowy PC jest używany w danym momencie przez inną osobę.
Bardzo wygodne jest też łączenie telefonu z telewizorem. Dzielenie się zdjęciami i filmikami na większym ekranie to akurat w dzisiejszych czasach już oczywistość - telewizory Samsunga pozwalają jednak również na inteligentne dzielenie ekranu pomiędzy dwoma urządzeniami. Na przykład po to, by na głównym ekranie oglądać mecz - a gdzieś z boku mieć przypiętą apkę społecznościową z telefonu z komentarzami od sportowych influencerów.
Inteligentne systemy Samsunga pomagają też przy strojeniu obrazu i dźwięku. Poza oczywistymi trybami wyświetlania, odpowiednio dopasowanymi do danych treści, Samsung proponuje też Tryb inteligentny, który sam wykrywa rodzaj treści i jej kontekst i odpowiednio modyfikuje parametry pracy telewizora. Mechanizm ten jest oczywiście opcjonalny, a audiowizualni puryści mają zapewniony łatwy dostęp do Filmmaker Mode czy też mogą modyfikować ustawienia.
Funkcje smart TV dla graczy. Samsung w tej kategorii równego rywala na dziś nie ma.
I świadczy o tym wiele aspektów. Począwszy od samych aplikacji dla graczy, to telewizory Samsunga mają najbogatszą ofertę, z takimi usługami, jak YouTube czy Twitch na czele. Na dziś telewizory Samsunga są też jedynymi na rynku, na które dostępne są wszystkie wiodące usługi do streamingu gier, w tym Xbox Cloud Gaming czy GeForce Now. To oznacza, że wystarczy wydajne łącze internetowe, kontroler do gier i wykupiony abonament u jednego z tych usługodawców - i nie trzeba PC czy konsoli, by móc bawić się najnowszymi grami od czołowych wydawców.
Streaming jest bardzo wygodny, tani i szybki. Doświadczeniem premium z grami wideo pozostaną jednak jeszcze przez pewien czas istotnie droższe konsole do gier i PC. Samsung jest gotowy nawet na najnowszy sprzęt. Wszystkie złącza HDMI w telewizorach Samsunga realizują standard HDMI 2.1, znosząc ograniczenia w kwestii jakości i płynności obrazu. Standardem jest też obsługa mechanizmu VRR, w tym w zaawansowanej wersji FreeSync Premium Pro, co gwarantuje wysoką responsywność gier.
Nowe telewizory Samsunga wykorzystują też bardzo wydajne chipsety do przetwarzania obrazu, czego efektem ubocznym jest niemal nieistniejący input lag, czyli opóźnienie pomiędzy wciśnięciem przycisku na kontrolerze gry, a reakcji na ekranie. Co więcej, opóźnienia sterowania tylko minimalnie się zwiększają nawet po włączeniu mechanizmu upłynniania obrazu, na topowych modelach rozszerzającym odświeżanie nawet do 144 Hz. Fabryczne ustawienia telewizora nastawione są przede wszystkim na e-sport, płynność i czytelność - ale za sprawą wygodnego podręcznego Panelu Gracza można ustawić sobie kilka profili ustawień. A nawet ręcznie drobiazgowo modyfikować każdy z nich.
Samsung to twórca Smart TV i najczęściej wybierany przez klientów producent smart TV.
Wygoda, funkcjonalność i jakość platformy Smart TV nie jest jedyną wartością telewizora. Patrzeć też należy na cenę, jakość obrazu i dźwięku, wygląd, zgodność z innymi domowymi urządzeniami czy zużycie energii. I, trzeba przyznać, w każdej z tych kategorii zazwyczaj więcej niż jeden producent ma coś ciekawego w ofercie. Oceniając jednak wyłącznie platformę smart TV, trudno o porównywalnego do Samsunga producenta.
Aplikacje Smart TV powstają w pierwszej kolejności na platformę Samsung Tizen, z uwagi na jej popularność. Również z uwagi na nią są zazwyczaj w bardzo wysokiej jakości. Sam system również oferuje wiele ciekawych funkcji smart, w tym dołączanie do SmartThings, możliwość wykorzystania telewizora jako PC na TV, czyli telewizor do pracy z Microsoft 365 i dokumentami Office, czy nawet jako duży wyświetlacz dla telefonu dzięki funkcji klonowania ekranu. To również inteligentne funkcje strojenia obrazu i dźwięku dla tych użytkowników, którzy nie chcą robić tego ręcznie.
Gracze na telewizorach Samsunga również mają używanie. Szybkie i nowoczesne chipsety na Samsung Smart TV zapewniają pełną przepustowość na wszystkich złączach HDMI, obsługę VRR o szerokim zakresie, a także możliwość dodatkowego przetworzenia obrazu (jak jego upłynnienie) bez widocznego wpływu na szybkość sterowania. Jakby tego było mało, PC i konsole nie są potrzebne do gier: telewizorowi Samsung dla graczy wystarczy szybkie łącze internetowe i bezprzewodowy kontroler, by móc bawić się w najnowsze gry. W tym, na dziś tylko u Samsunga, w gry Xbox.
Na dziś, takiej wszechstronności i zaawansowania technicznego nie oferuje na rynku nikt inny.