REKLAMA

Rakieta poskładana jak klocki Lego. To tym sprzętem polecimy na Księżyc

NASA pnie się w górę i szykuje się do kolejnego wielkiego kroku dla ludzkości! Rakieta SLS, która zapewni naszym astronautom możliwość powrotu na Księżyc, jest prawie gotowa. Teraz pozostaje tylko połączyć cztery silniki RS-25, aby kompletnie wyposażyć tę spektakularną rakietę.

21.03.2023 08.47
Rakieta SLS
REKLAMA

Niczym z klocków składana jest gigantyczna rakieta, która zabierze astronautów na orbitę Księżyca. Dla wszystkich, którzy czekają na powrót człowieka na Srebrny Glob, mamy doskonałą wiadomość. Wszystkie części pasują do siebie idealnie i bez problemu udało się je połączyć. Tę wspaniałą wiadomość przekazał na Twitterze Bill Nelson, szef NASA.

Zespół w NASA w Nowym Orleanie zintegrował pięć głównych elementów rakiety Space Launch System (SLS). To ona, w ramach misji Artemis II, pierwszej załogowej misji Artemis, wyśle czterech astronautów wokół Księżyca i bezpiecznie z powrotem na Ziemię. 17 marca technicy połączyli sekcję silnika z pozostałą częścią rakiety. Teraz ekipy będą integrować cztery silniki RS-25 do sekcji silnika.

REKLAMA

Sekcja silnika znajduje się na dole 64-metrowego rdzenia rakiety i jest najbardziej skomplikowaną i szczegółową częścią rakiety. Sekcja ta zawiera systemy montażu, kontrolowania i dostarczania paliwa z zbiorników do silników.

Rdzeń dla Artemis II jest budowany, wyposażony i zmontowany w Michoud Assembly Facility (MAF). MAF to jeden z największych zakładów produkcyjnych na świecie. Posiada halę o powierzchni 174 000 mkw. i zatrudnia ponad 4200 osób. Zakład mieści się w Nowym Orleanie w Luizjanie.  

Space Launch System, czyli SLS, to rakietowy system transportowy zaprojektowany i rozwijany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. SLS jest obecnie najpotężniejszą rakietą w historii, która ma umożliwić misje załogowe na Księżyc i Marsa. System składa się z kilku komponentów, w tym m.in. rakiet nośnych, modułów załogowych i systemów ratunkowych.

Wszystkie te elementy mają współpracować ze sobą w celu zapewnienia bezpiecznego i skutecznego transportu astronautów w kosmos. W ramach programu Artemis, SLS będzie wykorzystywany do przeprowadzenia misji na Księżyc, w tym m.in. Artemis II, pierwszej załogowej misji, która ma wynieść czterech astronautów na orbitę wokół Księżyca i z powrotem na Ziemię.

Misja Artemis II to pierwsza załogowa misja w ramach programu Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc. Czteroosobowa załoga zostanie wysłana na Księżyc w listopadzie 2024 r., na pokładzie rakiety Space Launch System (SLS). W trakcie misji astronauci dokonają kilku przelotów wokół Księżyca, a następnie wrócą na Ziemię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA