REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To tu znów postawimy stopę na Księżycu. Jest nowe, zachwycające zdjęcie tego miejsca

To zdjęcie trzeba zobaczyć, ale nie chodzi tylko o piękne widoki. NASA opublikowała właśnie fotografię z orbity Księżyca, która pokazuje potencjalne miejsce dla lądowania misji załogowej. Być może to właśnie w tym miejscu znowu zostaną odciśnięte ślady ludzkich stóp (odzianych oczywiście w buty i kosmiczny skafander).

19.03.2023
17:49
To tu znów postawimy stopę na Księżycu Jest nowe, zachwycające zdjęcie tego miejsca
REKLAMA

Biegun południowy Księżyca, gdzie mają wylądować ludzie, to niezwykły obszar. Wśród analizowanych rejonów jest krater Malaperta. To właśnie te okolice oglądamy na nowym zdjęciu NASA. Krater Malaperta ma 69 km średnicy, a na jednym z grzbietów dookoła wznosi się góra Malaperta, która ma 5 km wysokości. Cokolwiek uderzyło w to miejsce, musiało być ogromne, skoro wywołało falę uderzeniową tworzącą góry wysokości Alp i krater, który zmieściłby obszar od Łodzi do Warszawy.

REKLAMA

Przyznam się, że uwielbiam zdjęcia Księżyca. Fascynuje on ludzi od niepamiętnych czasów. Zbliżenia na jego powierzchnię, ukazujące niesamowite szczegóły naszego satelity, nie odbierają mu nic z tajemniczości i powagi. Przepiękne, surowe krajobrazy poruszają mimo pozornej skromności.

Na zdjęciu niżej czerwoną strzałką, zaznaczyłem masyw Malaperta wznoszący się na wysokość 5000 m, a białą strzałką klif o wysokości 3500 m. Fotografia przedstawia region o szerokości 25 km. W miejscu oznaczonym na czerwono mają wylądować ludzie. Wyobrażacie sobie widok z góry o wysokości pięciu kilometrów na księżycową panoramę?

Masyw Malaperta

Naukowcy z NASA wybrali na miejsce powrotu człowieka południową część Księżyca, ponieważ występuje tam wiele lodu wodnego. Woda ta jest cennym zasobem dla przyszłych mieszkańców Księżyca, można ją przetwarzać na paliwo rakietowe czy też po prostu wodę pitną albo wodę do mycia się. Jednocześnie dostarczenie jej na srebrny glob jest wyjątkowo drogie, jeśli weźmiemy, że metr sześcienny wody waży tonę.

Artemis 1, czyli bezzałogowy test sprzętu Artemis, w tym rakiety Space Launch System (SLS) i statku Orion, miał miejsce w listopadzie 2022 r. W sumie lot Oriona trwał 25 dni, z czego sześć spędził na orbicie księżycowej. Artemis 2, czyli misja załogowa, ma odbyć się w listopadzie 2024 r. Czterech astronautów na pokładzie SLS i Oriona wyruszy na 10-dniowy lot wokół Księżyca i z powrotem.

REKLAMA

Misja Artemis III planowana jest na grudzień 2025 r. Ma to być pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od czasu misji Apollo 17 w grudniu 1972 r. Dzięki programowi Artemis NASA ma nadzieję na ustanowienie trwałej obecności człowieka na Księżycu. Tamtejsza baza służyć jako trampolina do przyszłych załogowych misji na Marsa.

Statek kosmiczny Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) został wystrzelony w czerwcu 2009 r. i od tamtej pory dostarcza wspaniałe fotografie Księżyca. Wśród siedmiu instrumentów sondy znajduje się kamera LROC, która robi wysokiej rozdzielczości czarno-białe zdjęcia powierzchni Księżyca. Gdy 3 marca, gdy LRO przelatywał nad kraterem Shackletona niedaleko południowego bieguna Księżyca, kamera LROC uchwyciła zdjęcie z częścią obszaru masywu krateru Malaperta w tle.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA