REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Maszyny budowlane jako usługa. Branża czerpie dobre wzorce ze świata cyfrowych technologii

Dobra cyfrowe i informatyczna infrastruktura to zjawiska mające wpływ na niemal wszystkie branże. Te muszą się dostosować do nowych realiów, by móc spełniać rosnące oczekiwania klientów. Niektórzy mają pomysły szczególnie ciekawe i innowacyjne. Jak bowiem zcyfryzować coś tak niezwykle analogowego, czym są ciężkie maszyny? Okazuje się, że się da.

16.03.2023
15:28
maszyny budowlane jako usługa wynajem
REKLAMA

Napisanie świat się cyfryzuje w 2023 r. to szczyt truizmu. Dziś każde przedsiębiorstwo już wie, że by móc dalej kwitnąć, potrzebuje informatycznego zaplecza. Odkrywczymi niezmiennie jednak pozostają sposoby, w jakie wybrane firmy stosują cyfrowe narzędzia. Kreatywność, w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem, popłaca.

Przekonuje się o tym PreferRent, który wyraźnie inspiruje się modelem biznesowym cyfrowych usług. Wszak większość klientów - indywidualnych lub firmowych - jest przyzwyczajona do tego, że dokumenty ma w opłacanej cyklicznie chmurze Microsoft 365, piosenki czekają w chmurze Spotify, ulubione seriale w chmurze Netflix, i tak dalej. SaaS (Software as a Service) to koncepcja powszechnie rozumiana i akceptowana. A gdyby tak jej filozofię zastosować do wynajmu maszyn i sprzętu?

REKLAMA

Płacisz za maszynę tylko wtedy, gdy z niej korzystasz

Tak po prawdzie, to pomysł nie jest aż tak świeży. Wiedzą o tym mieszkańcy większych miast, którzy prawdopodobnie korzystali już z samochodów, rowerów czy hulajnóg - wynajmowane zwykłą apką na telefon. Nie trzeba tych pojazdów kupować ani się nimi opiekować. Płaci się tylko za użytkowanie. No i ewentualną grzywnę za zniszczenie, ale to oczywiste. No ale co ma miejska hulajnoga do maszyn budowlanych? Okazuje się, że bardzo wiele.

REKLAMA

Według danych z raportu EFL 2022, 84 proc. firm budowlanych zamierza w ciągu najbliższych trzech lat wynająć maszynę budowlaną. Z wypożyczania sprzętów i maszyn korzysta także szerokie grono firm, takich jak, między innymi, rafinerie, stocznie, firmy eventowe, muzea, zakłady produkcyjne, hale magazynowe czy firmy zaopatrzeniowe. Wynajem nie zapewnia maszyny na własność, ale też niweluje lub minimalizuje koszty zakupu, magazynowania, relokacji, serwisowania czy eksploatacji. Na pewno część czytelników już przewiduje do czego to zmierza. Do usługi cyfrowej, nie tak odległej SaaS czy innych Device as a Service.

Aplikacja PreferRent umożliwia szybki wynajem narzędzi i maszyn budowlanych, z wielu firm w Polsce. Niweluje ona przy tym konieczność odbywania rozmów, spotkań, sporządzania kosztorysów, porównywania ofert czy podpisywania umowy w sposób tradycyjny. Wszystko można wyklikać w aplikacji, przed komputerem czy telefonem. Narzędzia w aplikacji ułatwiają znalezienie odpowiednich maszyn i narzędzi. Można filtrować po rejonie, w którym sprzęt ma być dostępny, miejscu budowy czy możliwym czasie wynajmu.

To nie tylko duża wygoda, ale i ogromna oszczędność czasu dla wynajmujących (a także dodatkowa ekspozycja dla właścicieli wynajmowanego sprzętu). To również pouczający przypadek firmy oferującej coś tak bardzo analogowego i nieinformatycznego, jak to tylko możliwe - w formie odpowiedniej dla nowoczesnych, sprzężonych z chmurą i sztuczną inteligencją czasów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA