REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Karcher KIRA B50 - tego robota sprzątającego RODO nie obowiązuje

Karcher wprowadza na rynek pierwszą autonomiczną szorowarkę do posadzek – KIRA B 50. Ten robot czyszczący do użytku profesjonalnego, sprawdzi się m.in. w supermarketach, galeriach handlowych czy lotniskach. KIRA właśnie została zaprezentowana na trwających targach EXPO Clean w Nadarzynie

31.03.2023
21:28
KIRA B50, nowy robot od Karchera
REKLAMA

Początek automatyzacji produktów sprzątających firmy Karcher sięga 1999 roku. Wtedy powstał pierwszy robot czyszczący, który jeszcze w 2008 roku utrzymywał czystość na lotnisku w Amsterdamie. Teraz do gry wchodzi nowa generacja sprzętu – KIRA, czyli Kärcher Intelligent Robotic Applications) i ma zmienić podejście do szorowania dużych powierzchni.

REKLAMA

– Kira to dodatkowy członek w personelu sprzątającym, który zajmie się najbardziej niechcianą żmudną, monotonną robotą, jaką jest utrzymanie w czystości posadzek w obiektach wielkopowierzchniowych – Katarzyna Świątek, kierowniczka sprzedaży bezpośredniej firmy Karcher.

Jak działa Karcher KIRA B50?

KIRA B50 to pierwsza autonomiczna szorowarka do posadzek firmy Karcher. Robot wykorzystuje program "FCPP" (Floor Coverage Path Planning) do samodzielnego obliczania najbardziej efektywnej trasy. Autonomię zapewnia jej stacja dokująca, za sprawą której robot może wymienić wody i załadować się, aby móc znów wyruszyć na sprzątanie. Aby Kira mogła zacząć samodzielnie pracować, musi ją zaprogramować człowiek, co oznacza tyle, co przeprowadzenie sprzętu przez całą trasę. KIRA B 50 może być również używana jako tradycyjna szorowarka typu walk-behind, przy czym po co, skoro KIRA B50 jeździ sama?

fot. materiały prasowe

KIRA jeździ maksymalnie 4,3 km/h. Ma wbudowany system multisensoryczny, dzięki czemu świetnie porusza się po przestrzeniach, wykrywając przeszkody nawet te ruchome. Wykorzystana w budowie KIRA B 50 technologia czujników zapewnia bezpieczeństwo dla ludzi, przedmiotów i samej maszyny. System multisensorów wychwytuje obszar działania urządzenia i tworzy swego rodzaju "wirtualny zderzak", który rozpoznaje osoby i przeszkody (w tym przeszkody szklane) i omija je lub zatrzymuje się przed nimi. Dzięki temu urządzenie może być bezpiecznie używane wśród ludzi.  

W związku z tym, że sensory pokazują tylko rozmieszczenie przeszkód i ich obrys, robot nie ma problemu z RODO, bo na materiałach wideo nie widać twarzy osób pojawiających się w materiale. 

Dokładny jak KIRA B50

Karcher zapewnia, że KIRA B50 bardzo sumiennie podchodzi do swojej pracy. Z łatwością radzi sobie w przestrzeniach otwartych, jak i zawierających wąskie przejścia czy trudno dostępne zaułki. Robot, wykonując możliwie najdłuższe ruchy do przodu, osiąga maksymalną wydajność powierzchniową, jednocześnie oszczędzając wodę i środki chemiczne. Poszczególne przejazdy urządzenia nachodzą na siebie w minimalnym stopniu, dzięki czemu wydajność czyszczenia jest porównywalna do maszyn obsługiwanych manualnie, a nawet lepsza. Wśród funkcji robota jest możliwość zdefiniowania tak zwanych: "stref higieny", czyli obszarów, które mają być czyszczone intensywniej. Dzięki funkcji wstępnego zamiatania KIRA B 50 niezawodnie radzi sobie również z większymi cząstkami zanieczyszczeń. Istotnym atutem szorowarki jest możliwość precyzyjnego czyszczenia także przy krawędziach – maszyna potrafi podjechać do nich na odległość do 10 cm, dzięki temu nie ma konieczności doczyszczania ręcznego. 

– KIRA dla użytkownika jest intuicyjna, nie wymaga wyspecjalizowanego personelu do obsługi – zaznacza Katarzyna Świątek. 

REKLAMA

Po uruchomieniu urządzenia przez operatora, jest ono w stanie pracować autonomicznie przez całą zmianę bez żadnej ingerencji człowieka. Pozwala to m.in. na uniknięcie kosztów pracowniczych. Ponadto zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na maksymalnie zrównoważone wykorzystanie energii, wody oraz środków chemicznych, co przekłada się na wysoką oszczędność. Pozwala też na znaczną redukcję kosztów już przy zastosowaniu na powierzchniach mniejszych niż 1000 m².

Autonomiczna szorowarka jest dostępna w dwóch wersjach pojemności zbiornika wody: 50 litrów lub 80 litrów. Urządzenie produkowane jest w siedzibie firmy Karcher w Winnenden.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA