REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Operatorzy /

Jest nowa mapa dostępu do internetu w Polsce. Tutaj sprawdzisz, którzy operatorzy są u ciebie i mają szybki net

Dotychczas użytkownicy zdani byli na siebie. Mogli sami przeczesywać oferty operatorów albo liczyć na to, że któryś sam się zgłosi - zostawiając ulotkę na klatce. To już przeszłość, bo właśnie ruszyła mapa dostępności do internetu stacjonarnego SIDUSIS zbierająca różnych usługodawców.

03.01.2023
6:31
Mapa dostępności do internetu SIDUSIS - jak to działa?
REKLAMA

- Uruchomiliśmy bezpłatną bazę danych zawierającą informujące o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam - powiedział podsekretarz stanu minister Paweł Lewandowski.

Mapa działa od 1 stycznia. Korzystając z Systemu Informacyjnego o dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) możemy wpisać nasz adres. Mapa pokaże nam dostępne oferty internetu stacjonarnego.

REKLAMA

Mapa dostępności do internetu SIDUSIS - jak to działa?

Wybierając na mapie dostępności do internetu nasz budynek, zobaczymy, kto oferuje usługi. Dostajemy też informację na temat medium transmisyjnego (widzimy więc np. czy to prawdziwy światłowód) oraz maksymalną przepustowość. Widoczne są także dane kontaktowe.

 class="wp-image-3100035"

Interaktywna mapa SIDUSIS będzie aktualizowana raz w miesiącu (do 10 dnia każdego miesiąca) dla operatorów posiadających poniżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu oraz raz w tygodniu (w każdy piątek) - dla podmiotów posiadających powyżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu.

W czerwcu 2023 roku na interaktywnej mapie dostępności do usług szybkiego internetu możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych, jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Dzięki temu osoby kupujące dom lub mieszkanie w danej okolicy będą mogli sprawdzić, czy będzie dla nich dostęp do sieci.

Zobacz także mapy zasięgu operatorów komórkowych:

Twórcy mapy SIDUSIS liczą, że Polacy zaangażują się w jej tworzenie

W przypadku gdy dane będą budziły wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, każdy mieszkaniec będzie mógł wysłać do systemu zgłoszenie potrzeby weryfikacji - czytamy na rządowej stronie.

REKLAMA
 class="wp-image-3100041"

Użytkownicy mapy dostępności do internetu mogą też zgłosić zapotrzebowanie na internet w swojej okolicy. Automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji.

Zgłoszenie zapotrzebowania traktowane jest jak zgoda marketingowa i umożliwia wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA