REKLAMA

Kosmiczna prognoza pogody dla Polski już dostępna

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB uruchomiło witrynę, na której można sprawdzić aktualną pogodę kosmiczną. Skąd pomysł na tak oryginalny projekt? Wraz z niesamowitym tempem rozwoju elektroniki, pogoda na Słońcu może stać się niewiele mniej ważna, co ta na powierzchni Ziemi.

22.12.2022 18.45
Potężna burza elektromagnetyczna
REKLAMA

Zainteresowani internauci mogą teraz w każdej chwili sprawdzić aktualną pogodę kosmiczną, co jest zasługą Centrum Modelowania Meteorologicznego. Sprawdzić można trzy najważniejsze parametry:

REKLAMA
  • burz geomagnetycznych,
  • burz radiacyjnych,
  • zakłóceń radiowych.

Burze geomagnetyczne to zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego na skutek działania słonecznego wiatru. Burze radiacyjne to efekt wzrostu liczby cząsteczek wysokoenergetycznych ze Słońca. Zakłócenia radiowe z kolei wynikają ze słonecznej emisji promienia rentgenowskiego.

Dlaczego polski instytut zajmuje się pogodą kosmiczną? Po co nam kosmiczna prognoza pogody?

Główną motywacją, jaką podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, są cele akademickie. Lepsze zrozumienie aktywności słonecznej, w tym koronalnych wyrzutów masy, rozbłysków i innych zjawisk, również pozasłonecznych, ma pozwolić na jeszcze skuteczniejsze prognozowanie kosmicznej (w szczególności słonecznej) pogody, by móc chronić się przed ewentualnymi katastrofami. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia, w miarę jak rośnie zaufanie ludzkości do urządzeń elektronicznych, będzie tylko rosnąć.

Silne burze i zakłócenia to zagrożenie dla systemów nawigacji satelitarnych, infrastruktury elektrycznej, systemów łączności radiowej i dla lotnictwa. To również problemy dla krążących wokół Ziemi satelitów, które będąc pozbawione ziemskiego schronienia są narażone na działanie cząstek o wysokiej energii. A przecież systemy satelitarne niejednokrotnie współodpowiadają za krytyczne systemy.

 class="wp-image-3087081"
Kosmiczna prognoza pogody. Wigilia będzie spokojna (źródło: CMM IMGW-PIB)
REKLAMA

Prognoza pogody kosmicznej będzie coraz bardziej kluczowa dla przemysłu elektrycznego, operatorów satelitów, wojska czy branży lotniczej. W skrajnych przypadkach możliwe jest bezpośrednie zagrożenie życia (choć w istocie są to przypadki skrajne: poszkodowany musiałby znajdować się w samolocie pasażerskim na wysokim pułapie podczas rozbłysku promieniowania słonecznego).

Dużo poważniejsze są jednak przypadki niebezpośredniego zagrożenia. Burze geomagnetyczne mogą wpływać na istotne elementy infrastruktury, w tym sieci przesyłowe ropy naftowej i gazociągi. Trudno się więc dziwić, że Polska nie chce polegać wyłącznie na informacjach od swoich partnerów z Europy i reszty świata. Zwłaszcza że Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB cieszy się wysokim poważaniem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA