REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Amazon ostrzega przed oszustwami. Przestępcy chcą popsuć święta

Święta to żniwa dla oszustów. Problemu nie bagatelizuje Amazon, który klientom rozesłał komunikat tłumaczący potencjalne zagrożenia. W Polsce podobny poradnik przygotowała policja.

20.12.2022
12:14
amazon polska dostawy problem
REKLAMA

Na razie maila dostają użytkownicy robiący zakupy na amazon.com. Być może kupujący w polskiej wersji sklepu też doczekają się ostrzeżenia. Komunikat zawiera podstawowe rady, przypominające użytkownikom o tym, aby dokładnie sprawdzali, kto i w jakiej sprawie do nich pisze. Uważać trzeba na wiadomości dotyczące potwierdzenia zamówienia czy też te pochodzące rzekomo od pracowników Amazona.

REKLAMA

Handlowy gigant zaznacza, że oszuści chcą zmusić do działania w pośpiechu. Nie powinniśmy więc reagować na sensacyjnie brzmiące nagłówki o konieczności dopłaty czy zaakceptowanie transakcji, bo w innym przypadku zostanie anulowana.

Czytaj też:

Przestępcy wiedzą, że w święta zamawiamy dużo

I jesteśmy przemęczeni. Nie zdziwi nas więc informacja o opóźnionej przesyłce, brakującej kwocie czy prośbie kuriera. Wystarczy kliknąć w link, nie zauważyć, że strona jest fałszywa, a można stracić dane i oszczędności. Tego typu przekrętów niestety nie brakuje. CERT Orange zwraca uwagę, że w grudniu przybywa oszustw "na paczkę" czy "na kuriera". Fałszywy komunikat może informować o nieudanej próbie dostarczenia przesyłki. W ten sposób przestępcy chcą przyciągnąć na spreparowaną stronę i wyłudzić dane.

REKLAMA

Przede wszystkim za każdym razem, gdy ktoś prosi nas o zapłacenie w sieci, sprawdzić adres strony. Domena abdi.com.br nie ma nic wspólnego w Pocztą Polską. Warto też uruchomić na karcie zabezpieczenie 3D Secure - wtedy w przypadku próby płatności naszą kartą w sieci dostaniemy SMSa z prośbą o potwierdzenie płatności. Polecamy też - jeśli Twój bank to umożliwia - włączenie powiadomień push z aplikacji przy każdej płatności. Wtedy, widząc, że ktoś korzysta z naszej karty, możemy natychmiast zareagować
- radzą eksperci ds. bezpieczeństwa z CERT Orange.

W swoim przedświątecznym poradniku policja zwraca z kolei uwagę na to, aby nie wierzyć w zbyt atrakcyjne promocje i wybierać takie sklepy, które mają renomę. Warto też dokładnie prześwietlić sprzedawcę: policja przypomina, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne - np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online na stronach ceidg.gov.pl, ekrs.ms.gov.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA