REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Przez ten przekręt ludzie tracą tysiące złotych. Policja ostrzega przed sim swapem

Nagle karta SIM przestaje działać. Awaria? Być może. Zdenerwowany problemami użytkownik chowa telefon do kieszeni. W tym czasie z jego konta znikają wszystkie oszczędności. Co najmniej od 2018 roku operatorzy i służby nie mogą zrobić nic z groźnym przekrętem, przez który ludzie tracą setki tys. zł.

01.12.2022
10:37
karty sim
REKLAMA

Zbliżający się okres świąteczny to żniwa dla oszustów. Polacy będą coraz bardziej zabiegani i zmęczeni, wszak trzeba przygotować się do rozdawania prezentów bliskim, co oznacza liczne zakupy. Wiele osób zamówi w tym czasie paczki, więc nie zdziwi ich wiadomość od kuriera czy sklepu internetowego, że z zamówieniem jest coś nie tak. To prosta droga do nieszczęścia.

REKLAMA

Aby zapobiec takim przypadkom, polska policja zamieściła poradnik opracowany przez FINCERT.PL – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendę Główną Policji. Zawiera on najważniejsze porady związane z internetowymi transakcjami. Warto wysłać ten poradnik – albo wydrukować go i przekazać – mniej technicznym członkom rodziny. Czytamy w nim między innymi:

- przekazuj tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru
- jeśli dostaniesz komunikat o niedopłacie drobnej kwoty może być to próba oszustwa- wyłudzenie loginu i hasła do bankowości internetowej
- nigdy nie ujawniaj informacji poufnych np.: kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia transakcji kartowych w Internecie przychodzących na telefon
- nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest „rzekomo” wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności, lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia

W poradniku przygotowanym przez służby skondensowane są najważniejsze uwagi pozwalające uratować oszczędności. Niestety przestępcy stale rozwijają swoje metody, a także sięgają po nowe narzędzia mogące pomóc wyłudzić im oszczędności.

Przykładem tego jest oszustwo metodą sim swap. Według Bitdefender, firmy zajmującej się bezpieczeństwem, takich przekrętów ostatnio znowu jest więcej.

Czym jest sim swap?

O oszustwie po raz pierwszy głośniej zrobiło się w Polsce już w 2018 roku. Aby przestępcy mogli działać, najpierw muszą wyłudzić numer telefonu, dane osobiste i bankowe użytkownika. Phishingowe oszustwa pokazują, że nierzadko nie jest to wielkie wyzwanie. Dysponując tymi informacjami przestępcy zwracają się do operatora z prośbą o wymianę karty SIM, rzecz jasna podszywając się pod ofiarę.

Gdy już złodzieje mają nową kartę, a więc i numer telefonu, w banku mogą zmienić hasło do serwisu internetowego. W ten sposób kradną pieniądze.

Ofiarą takiego przekrętu padła m.in. rok temu mieszkanka woj. lubelskiego, przez co straciła przeszło 300 tys. zł.

Na numer telefonu zgłaszającej przyszła wiadomość sms od operatora sieci, że zgodnie z dyspozycją operator przyjął zlecenie wymiany karty sim. Karta sim pokrzywdzonej została zdezaktywowana. W tym samym czasie zadzwoniła ona do banku w którym posiadała rachunki bankowe i została poinformowana o wypłacie środków z obu kont bankowych na łączną kwotę ponad 300 000 złotych. Kobieta natychmiast zgłosiła sprawę kradzieży w lubartowskiej komendzie - opisywała lubelska policja.

Szybka interwencja sprawiła, że udało się zatrzymać jednego ze sprawców, a część kwoty odzyskać. Sęk w tym, że takich spraw jest więcej. W 2020 o podobnych przekrętach informował rządowy Rzecznik Finansowy.  

– Zwracamy uwagę klientów na konieczność reagowania w sytuacji podejrzenia nieprawidłowego działania urządzeń wykorzystywanych do autoryzacji i uwierzytelniania transakcji płatniczych. Zwracamy również uwagę dostawców usług płatniczych na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w procesie realizacji dyspozycji zmiany haseł dostępu do kanałów bankowości internetowej klientów, składanych w sposób zdalny – podkreślał dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

W październiku 2021 pojawiły się propozycje regulacji przeciwko wyłudzeniom kart SIM, o czym pisał Niebezpiecznik. Od tego czasu jednak niewiele się zmieniło, a oszuści mają się dobrze.

Marcin Maj z Niebezpiecznika tłumaczył, dlaczego SIM swap to idealny przekręt dla oszustów.

REKLAMA

Sami od lat dostrzegamy, że o SIM swapingu wiemy po prostu za mało. Telekomy nie ujawniają skali zjawiska i nie wiadomo czy ją monitorują. Ofiary tego rodzaju przestępstw nie zawsze wiedzą co się stało, jak powinny reagować i o czym rozmawiać z policjantami. Pracownicy operatorów też nie mają świadomości zagrożenia i potrafią mniej lub bardziej świadomie pomijać procedury z myślą o wygodzie klienta

Nic więc dziwnego, że zagrożenie stale jest aktualne. Warto o tym pamiętać. Gdy tylko zauważymy, że z niewiadomych powodów nagle coś dziwnego dzieje się z naszą kartą SIM – np. stracimy dostęp do sieci – powinniśmy skontaktować się zarówno z bankiem, jak i samym operatorem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA