REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Huawei pokazał, że potrafi robić tablety. MatePad Pro 12.6 jest tego najlepszym przykładem

Tablet w 2022 roku powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym, które może pełnić funkcję mobilnego biura, przenośnego centrum rozrywki. Krótko mówiąc sprzętem potrafiącym zastąpić laptopa. I właśnie taki jest Huawei MatePad Pro 12.6

07.11.2022
17:34
Huawei pokazał, że potrafi robić tablety. MatePad Pro 12.6 jest tego najlepszym przykładem
REKLAMA

Po samej świetnej jakości wykonania można zauważyć, że mowa o sprzęcie z najwyższej półki. Nowy tablet Huawei nie ustępuje innym urządzeniom z podobnego pułapu cenowego pod względem konstrukcji i designu. Szczególne wrażenie robi tu 12,6-calowy wyświetlacz, zajmujący aż 86 proc. przedniej powierzchni urządzenia.

REKLAMA
 class="wp-image-2563632"

Pierwsze skrzypce grają tu jednak podzespoły, które działają bardzo sprawnie. Sercem tabletu jest bowiem mocny procesor Huawei Kirin 9000E, wspierany przez 8 GB RAM-u oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Połączenie to na dziś jest absolutnie wystarczające do odpalania popularnych gier i programów.

MatePad Pro 12.6 oferuje piękny obraz i genialny dźwięk.

Zamontowano w nim bowiem 12,6-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2460 x 1600 pikseli i częstotliwości odświeżania 120 Hz, którego szczegółowość, odwzorowanie barw i jasność stoją na bardzo wysokim poziomie. Z kolei cztery wbudowane głośniki grają lepiej niż w zdecydowanej większości laptopów.

 class="wp-image-2563626"

Oznacza to, że Huawei MatePad Pro 12.6 pozwoli na wyjątkowo komfortowe oglądanie filmów czy granie w streamingu, do tego można będzie to robić nawet przez 13 godzin, bo taki czas pracy oferuje wbudowany akumulator o pojemności 10 050 mAh. Deklaracje te są przynajmniej zbliżone do realnych rezultatów, bo po trzech godzinach gry w CyberPunka 2077 za pomocą usługi GeForce Now stopień naładowania tabletu spadł ze 100 na 72 proc.

 class="wp-image-2563629"

Skoro jesteśmy przy akumulatorze, warto też wspomnieć o wsparciu funkcji szybkiego ładowania Huawei SuperCharge w formie przewodowej (40W) i bezprzewodowek (27W). Nie zabrakło tu też ładowania zwrotnego (10W), dzięki której można podładować swój telefon lub akcesoria kładąc je na tablet.

 class="wp-image-2563635"

Mamy tu też wszystkie niezbędne standardy łączności, z których najważniejszy to WiFi 6. Jest to stosunkowo nowa i bardzo szybka generacja WiFi. By pokazać w praktyce jej możliwości, posłużę się pewnym przykładem: korzystam z łącza światłowodowego o prędkości 1000 Mb/s i Huawei MatePad Pro 12.6 był w stanie bezprzewodowo obsłużyć je w całości, w przeciwieństwie do starszych sprzętów tego typu. Warto wspomnieć, że sieć WiFi to jedyny sposób na korzystanie z Internetu, ponieważ tablet nie ma modemu 4G/5G.

Huawei MatePad Pro 12.6 ma wielu przyjaciół.

Skoro jesteśmy przy sprzęcie, warto wspomnieć też o dodatkowych akcesoriach dodawanych do tabletu. Pierwszym z nich jest klawiatura wyposażona w uchwyt magnetyczny i łączność Bluetooth. Nie musimy pamiętać o jej ładowaniu, ponieważ energię pobiera bezprzewodowo bezpośrednio z MatePada. Oferuje ona dwa różne kąty nachylenia tabletu, dzięki czemu można dopasować ułożenie urządzenia do osobistych preferencji i w ten sposób poprawić komfort pracy.

 class="wp-image-2563644"

Kolejne akcesorium to rysik Huawei M-Pencil 2 generacji. Jego główne cechy to niskie opóźnienia oraz 4096 poziomów nacisku, co pozwala na wygodne pisanie odręczne i dokładne szkicowanie. Rysik szczególnie dobrze sprawdza się podczas korzystania z funkcji Huawei FreeScript, która w czasie rzeczywistym przekształca pisany odręcznie tekst w drukowany. Ten gadżet również ładuje się bezpośrednio z tabletu. Ostatnim dodatkiem jest mysz, dzięki której MatePad może działać niemal tak samo, jak typowy komputer osobisty.

Nowe-stare oprogramowanie ma ciekawe funkcje.

Tablet działa pod kontrolą systemu HarmonyOS 3. Oprogramowanie to wygląda jak dotychczasowy soft Huaweia, mamy tu też kilka ciekawych rozwiązań znanych z poprzednich sprzętów firmy. Są to m.in. możliwość korzystania z nawet czterech aplikacji na ekranie czy technologia Huawei Share, z funkcjami współdzielenia ekranu, plików oraz klawiatury i myszy między tabletem, smartfonem i komputerem. Dzięki temu różne urządzenia Huawei mogą ze sobą współpracować i tworzyć spójny ekosystem, np. MatePad Pro 12.6 może być dodatkowym ekranem laptopa, co znacznie ułatwia codzienną pracę.

 class="wp-image-2563620"

Także sklep Huawei AppGallery znacznie poprawił się przez ostatni rok i można w nim znaleźć zdecydowaną większość potrzebnych aplikacji lub ich zamienniki. Dobrze współgra on z wyszukiwarką Petal, która pozwala łatwo instalować popularne aplikacje z zewnętrznych źródeł. Jest to jedyny oficjalny sposób instalacji programów, ponieważ MatePad Pro 12.6, jak wszystkie smartfony i tablety producenta, nadal nie jest wyposażony w usługi Google. Sam dodatkowo wspomagałem się niezależnym sklepem Aurora Store oraz aplikacją GSpace, która pozwala na korzystanie z aplikacji Google.

Reasumując, Huawei MatePad Pro 12.6 to bardzo ciekawy tablet, który może pochwalić się świetną jakością wykonania, szybkością oraz dostępnością ciekawych gadżetów. Dzięki tym ostatnim może stać się zamiennikiem laptopa, z kolei funkcje dzielenia ekranu czy akcesoriów pokazują, że można go traktować też jako uzupełnienie ekosystemu urządzeń Huawei. Jego jedyną istotną wadą jest cena wynosząca aż 4299 zł, która może odstraszyć wielu potencjalnych nabywców. Ten aspekt w połączeniu brakiem usług Google, mogą sprawić, że konsumenci wybiorą sprzęty konkurencji.

REKLAMA
 class="wp-image-2563623"

Patrząc jednak na MatePada Pro wyłącznie pod kątem technicznym mogę powiedzieć tylko, że Huawei robi jedne z najlepszych tabletów na rynku, które w bardzo udany sposób łączą świat systemów Android, iOS, jednocześnie będąc elementem jednego z najlepszych ekosystemów na rynku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA