REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Kiedy przestawiamy zegarki?

Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na zimowy w 2022 roku. To oznacza, że będziemy spali godzinę dłużej i odbierzemy godzinę snu, którą straciliśmy pod koniec marca. Przeczytaj, kiedy dokładnie przestawiamy zegarek i dlaczego przesuwamy czas? Od kiedy to robimy, i czy jest szansa, że odejdziemy od tego uciążliwego obowiązku? Już wszystko wyjaśniamy.

28.10.2022
7:36
Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy i dlaczego przestawiamy zegarki? Czy to się kiedyś skończy?
REKLAMA

Kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy w Polsce? Takie pytanie zaczynamy zadawać sobie co roku. Zazwyczaj nie przestawiamy zegarków sami: zrobią to za nas komputer i smartfony, warto jednak wiedzieć, kiedy nastąpi krótsza o godzinę noc.

REKLAMA

Te zegary, które się same nie przestawią podczas zmiany czasu na zimowy (zapewne piekarnik, zegarek mechaniczny i zegarek w samochodzie), będą jeszcze kilka dni straszyć nieprawidłową godziną. Chyba że tak jak ja obsesyjnie zmienisz wszędzie czas na prawidłowy już w niedzielę rano.

W 2022 roku zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z soboty na niedzielę z 29 na 30 października. Przestawimy wtedy zegarki z godziny 3:00 na 2:00 (przy okazji pośpimy godzinę dłużej).

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 - zobacz, jak prawidłowo przestawić zegarek!

Dlaczego w ogóle zmieniamy czas na zimowy?

Uzasadnienie zmiany czasu na zimowy jest w założeniu logiczne: w trakcie letnich miesięcy przestawiamy zegarki do przodu, aby wykorzystać to, że dłużej jest jasno. Z kolei w miesiącach "ciemniejszych" przestawiamy czas w drugą stronę po to, aby zmienić godziny wieczorne na wcześniejsze, dzięki temu rano, gdy wstajemy, jest trochę jaśniej.

Zmiana czasu wynika z obserwacji, którą ludzkość dokonała wieki temu: dni zimą i latem różną się długością. W starożytnym Rzymie mimo to dzień miał zawsze tyle samo godzin. Godzina miała zmienną długość - używane wtedy powszechnie wodne zegary miały możliwość regulacji. Rzymska godzina w zależności od miesiąca miała więc od 44 do 75 minut.

Po co zmieniamy czas?

Jaki kraj wprowadził pierwszy zmianę czasu na zimowy i letni?

Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu na zimowy i letni, było Cesarstwo Austro-Węgierskie. Było to w 1916 r. Władze próbowały w ten sposób ograniczyć konsumpcję węgla w trudnych czasach I wojny światowej. Kolejne kraje zaczęły dołączać do zmiany czasu niedługo potem: w tym samym roku Rosja i Wielka Brytania, a w 1918 r. również Stany Zjednoczone.

Kiedy przestawimy zegarek po raz ostatni?

Od samego początku wprowadzenia sezonowa zmiana czasu powoduje dużo kontrowersji. Przeciwnicy tej procedury wątpią w jej pozytywny wpływ na gospodarkę i oszczędność energii, podczas gdy zwolennicy prezentują dane statystyczne mające je potwierdzić. W przypadku niektórych krajów temat zmiany czasu powraca także przy okazji każdych kolejnych wyborów.

Kilka lat temu w Unii Europejskiej rozpoczęła się dyskusja na temat zasadności zmiany czasy na zimowy i letni. Wszystko wskazywało na to, że odejdziemy od tego zwyczaju. Po raz ostatni mieliśmy przestawić czas na letni wiosną tego roku. Jednak europarlamentarzyści nie doszli do porozumienia w tym temacie i zmiana czasu pozostała z nami na dłużej.

REKLAMA
Zmiana czasu w Unii Europejskiej

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 14.09.2021 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA