REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Polacy stworzyli robota do sadzenia drzew. Wygląda dziwnie

Owszem, robot wygląda trochę jak traktor, ale za to po imponującym tuningu. Dzięki temu możliwe będzie zastąpienie człowieka w trudnych pracach w leśnictwie. Maszyna nowe sadzonki sadzi szybko, łatwo i przyjemnie.

11.10.2022
12:23
drzewa
REKLAMA

Złośliwi powiedzieliby, że Lasy Państwowe mogłyby ograniczyć wycinkę, a nie pracować nad robotem do sadzenia drzew, ale uszczypliwości sobie darujmy. Po testach zakończono realizację prac badawczo-rozwojowych projektu „Mobilny automat do leśnych prac odnowieniowych oraz zalesiania terenów porolnych i rekultywowanych (RoboFoR)” zleconych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie. 

REKLAMA

Liderem projektu był Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, a podwykonawcami Akademia Górniczo-Hutniczo w Krakowie, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny oraz Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Jak tłumaczą naukowcy, obecnie sadzenie sadzonek drzew leśnych, wyprodukowanych w szkółkach kontenerowych, wykonywane jest na ogół ręcznie przy użyciu kostura. To narzędzie służące do robienia szpar w glebie. Wystarczy rzut oka na kostur, aby zrozumieć, że praca jest trudna, mozolna i wymaga niemałej sprawności. Właśnie dlatego coraz trudniej znaleźć chętnych.

RoboFoR ułatwia zadanie. Pracując w trybie automatycznym ciągnik robot przygotowuje placówkę, a następnie sadzi sadzonki drzewek zgodnie z ustaloną więźbą (więźbą określa się liczbę sadzonek, które mają trafić na hektar nowozakładanej uprawy leśnej w sposób sztuczny).

Robot posiada samopoziomujący układ trakcyjny, system kierowania z modułem nawigacji satelitarnej, wspomagający autonomiczne nawigowanie i wybór miejsca sadzenia, magazyn kaset z zautomatyzowanym podajnikiem, zespół sadzący składający się z wału przygotowującego placówkę, rozchylanego kostura oraz zespołu kół dogniatających – wyjaśniają leśnicy.

Według Polaków to „pierwszy na świecie sprzęt samojezdny do leśnych prac odnowieniowych oraz zalesiania terenów porolnych i rekultywowanych”

To oczywiście nie oznacza, że nikt wcześniej nie wpadł na to, aby zaciągnąć maszyny do sadzenia drzew. O innym ciekawym, choć zagranicznym projekcie, pisaliśmy rok temu. Były to autonomiczne roboty sadzące las. Ich wydajność to jeden hektar na około sześć godzin. Ekipa składa się z dwóch pojazdów: wykaszarka najpierw sprząta wyznaczone miejsce, a następnie drugi z robotów umieszcza w tym miejscu sadzonkę.

REKLAMA

Do sadzenia wykorzystuje się też drony. Opracowane przez australijski startup drony strzelające nasionami pracując w grupie potrafią sadzić nawet 40 000 drzew dziennie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA