REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Odra umiera, a oni chcą dobić drzewa. Brat Obajtka rezygnuje z ważnego certyfikatu

To nie jest dobry czas dla polskiej przyrody - o ile założymy, że wcześniej jednak było lepiej. W momencie, kiedy Odra zatruta jest szkodliwą substancją, pomorski oddział Lasów Państwowych daje zielone światło na bezpardonową wycinkę drzew.

16.08.2022
8:01
Obajtek wycinka drzew
REKLAMA

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartosz Obajtek - zbieżność nazwisk nieprzypadkowa, to brat prezesa Orlenu, Daniela - potwierdził, że pomorski oddział wycofuje się z międzynarodowego certyfikatu FSC.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie FSC, RDLP tłumaczy, że certyfikacja FSC grozi w przyszłości "szeregiem szkód w gospodarce leśnej, a co się z tym wiąże, także w gospodarce krajowej i przemyśle drzewnym przez znaczące, w nieodległej perspektywie czasowej, ograniczenie dostępności drewna z polskich lasów na rynku wewnętrznym".

Zdaniem FSC taki zarzut jest "całkowicie nieuprawniony"

Misją FSC jest promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej łączącej funkcje społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze, jest więc to misja całkowicie zbieżna do wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzonej przez RDLP w Gdańsku - czytamy w oświadczeniu.

Certyfikacja gospodarki leśnej FSC funkcjonuje w Polsce od lat 90. i obecnie jest nią objęte około 70 proc. powierzchni lasów w naszym kraju. Wdrożone wymogi certyfikatu FSC umożliwiają kontrolę przepływu surowca na każdym etapie łańcucha produkcji, a w efekcie sprzedaż i oznakowanie produktów wytworzonych z certyfikowanych źródeł.

Warunkiem objęcia wyrobu certyfikacją FSC jest nieprzerwany łańcuch organizacji certyfikowanych przez niezależne, akredytowane jednostki certyfikujące, obejmujący każdą prawną zmianę własności wyrobu, począwszy od momentu pozyskania surowca z certyfikowanego lasu lub z miejsca odzysku, aż po jego sprzedaż z oświadczeniem FSC umieszczonym na dokumentach sprzedaży i/lub w momencie, w którym wyrób końcowy jest oznakowany jako posiadający certyfikat FSC.

FSC reguluje także kwestię pestycydów. Długofalowym celem wypracowanej polityki pestycydowej jest znaczne ograniczenie stosowania pestycydów i ich całkowita eliminacja ze stosowania w lasach.

Jak pisał na Twitterze profil "Nasze Lasy", certyfikat przeszkadzał w działalności niektórym leśnikom. Teraz ci będą mogli na pomorzu "znacząco zwiększyć efektywność swojej działalności, a drewno zawsze można sprzedać odbiorcom za oceanem, którzy nie mają żadnych ekologicznych wymagań".

Brak certyfikatu zamknie jednak europejski rynek. Jak mówił w kwietniu "Rzeczpospolitej" Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, "dziś się szczycimy produkcją okien czy mebli, za chwilę będziemy wyłączeni z rynku".

Aktywiści prowadzący profil "Nasze Lasy" dodają:

REKLAMA

W kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze, informacja o tym, że pomorskie lasy będą wyłączone z ekologicznych reguł akceptowanych przez europejski rynek, może tylko smucić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA