REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie jest opłacalne? Sprawdzamy, czy to ma sens i jakie są koszty

Klimatyzator służy nie tylko do chłodzenia. Większość nowoczesnych urządzeń może służyć także do ogrzewania mieszkania, ponieważ działają tak samo jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Ale czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie jest opłacalne? Opinie są podzielone. Sprawdzamy, jakie są koszty takiego rozwiązania.

23.09.2022
14:48
Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie. Czy jest opłacalne? - koszty
REKLAMA

Podwójna rola urządzeń chłodzących już od lat budzi zainteresowanie Polaków. I trudno się dziwić, bowiem klimatyzator to zarówno efektywny sposób na chłodzenie jak i na ogrzewanie mieszkania. Ale czy ogrzewanie klimatyzatorem rzeczywiście jest ekonomiczne?

REKLAMA

Każdy medal ma dwie strony, ma je również popularne urządzenie chłodzące - klimatyzator. Dosłownie - bowiem sprzęt służący do klimatyzacji pomieszczeń posiada dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną. Współczesne zdobycze techniki i technologii pozwoliły na odwrócenie procesu chłodzenia i zmianę roli urządzenia chłodzącego w domu na ogrzewacz. Ale czy ogrzewanie klimatyzatorem ma sens? I o czym powinno się pamiętać przy podejmowaniu decyzji o ogrzewaniu klimatyzacją?

Jak działa klimatyzator? Klucz do zrozumienia ogrzewania

Klimatyzatory powszechnie utożsamia się z chłodzeniem. I oczywiście nie jest to złe skojarzenie, jednakże niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że współcześnie produkowane urządzenia często wyposażone są w więcej niż jedną funkcję: mogą zarówno chłodzić jak i ogrzewać.

Klimatyzatory są w stanie ogrzewać zimą i chłodzić latem, ponieważ jednostki dosłownie zamieniają się rolami. Klimatyzator składa się z dwóch części: wewnętrznej, czyli sprzętu znajdującego się w domu oraz zewnętrznej, czyli charakterystycznego urządzenia umieszczonego na elewacji budynku. W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, natomiast zewnętrzna je oddaje.

Jak działa klimatyzacja?

Włączenie trybu ogrzewania w urządzeniu odwraca ten mechanizm - podczas ogrzewania to jednostka zewnętrzna pobiera ciepło, a jednostka wewnętrzna je oddaje do mieszkania.

Podwójne zastosowanie klimatyzatora nie wymaga modyfikacji ani manualnego przełączania trybów, wystarczy jedynie pilot używany do sterowania. Jednakże ogrzewać mogą jedynie systemy chłodzące posiadające taką funkcję wbudowaną przez producenta, dlatego przed zakupem należy się upewnić czy posiada on funkcję ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzatorem - wady i zalety

Największą zaletą klimatyzacji jest fakt, że może pracować cały rok, zapewniając komfort domownikom niezależnie od temperatury na zewnątrz. Co stoi w opozycji do rozwiązań stricte grzewczych - sezonowych takich jak grzejniki elektryczne czy promienniki.

Inną zaletą jest możliwość dostosowania temperatury w pomieszczeniu co do stopnia, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku innych form ogrzewania i dogrzewania. Uwadze nie powinna umknąć także wygoda, bowiem do uruchomienia ogrzewania wystarczy jedynie pilot.

Zasadniczą wadą ogrzewania klimatyzacją jest sam montaż instalacji, który może być problematyczny - zwłaszcza w przypadku kiedy dane mieszkanie lub dom jest już wykończone. Oprócz kosztu samego urządzenia oraz późniejszej eksploatacji, należy doliczyć również koszt instalacji przez specjalistę. Jednakże największą wadą ogrzewania klimatyzatorem jest fakt, że nie może ona służyć jako główne źródło ogrzewania i potrzebne będzie alternatywne rozwiązanie na zimniejsze dni.

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-powietrze czyli klimatyzatorem 5 zalet i 5 wad

Kiedy ogrzewanie klimatyzacją jest najefektywniejsze?

Dogrzewanie klimatyzatorem sprawdza się najlepiej w okresach przejściowych, tj. wiosną i jesienią (oraz tzw. "ciepłe zimy"), kiedy temperatury są na tyle niskie, by włączyć ogrzewanie, ale na tyle wysokie by jednostka zewnętrzna była w stanie pracować i relatywnie szybko ogrzewać pochłonięte powietrze.

Przyjmuje się, że optymalna temperatura zewnętrzna, podczas której dogrzewanie klimatyzacją jest najefektywniejsze, wynosi pomiędzy 15 a 5 stopni Celsjusza. Wartości te są zmienne w zależności od warunków atmosferycznych i urządzenia, gdyż niektóre modele są w stanie działać w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Możliwości można również zwiększyć za pomocą specjalnej grzałki, dzięki której jednostka zewnętrzna nie będzie potrzebowała dodatkowego czasu i energii, by się rozgrzać.

Przybliżone koszty ogrzewania klimatyzatorem w zimie

W wielu przypadkach klimatyzator okazuje się być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż grzejniki olejowe, grzejniki elektryczne czy pompy ciepła.

Koszty ogrzewania klimatyzacją, tak jak w przypadku wszystkich innych metod zależą od metrażu ogrzewanej powierzchni (która przekłada się na ilość energii potrzebnej do osiągnięcia komfortu termicznego), izolacji budynku, szczelności okien, częstotliwości i czasu użytkowania, ale przede wszystkim od warunków na zewnątrz.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Sezon sezonowi nierówny i może zdarzyć się tak, że łagodniejsze temperatury na zewnątrz w parze z łagodniejszymi warunkami atmosferycznymi sprawią, że ogrzewanie klimatyzatorem będzie głównym źródłem ciepła w domu. Analogicznie bardziej surowa zima sprawi, że oszczędności uzyskane poprzez ogrzewanie klimatyzatorem zredukują się do zera, o ile po prostu nie stanie się to nieekonomiczne.

Ogólnoprzyjęta zasada mówi, że do ogrzania (lub schłodzenia) 10 metrów kwadratowych powierzchni potrzebujemy 1 kW mocy. Mając na uwadzę tę wartość, informacje o poborze energii przez sprzęt oraz cenę energii elektrycznej, można określić przybliżony koszt prądu zużytego do ogrzania mieszkania.

Przyjmując, że przestrzeń 50 mkw. będzie ogrzewał energooszczędny klimatyzator, miesięczny koszt poboru prądu wyniesie około 250 złotych przy założeniu, że urządzenie działa 8 godzin dziennie.

REKLAMA
Koszt ogrzewania 200m2 tylko klimatyzacją

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 21.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA