REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Klimatyzator przenośny. Jaki wybrać, czy warto go kupić?

Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że letnie upały stają się coraz trudniejsze do zniesienia. Coraz więcej osób szuka ulgi w klimatyzatorach, w tym w takich przenośnych. Czym są klimatyzatory przenośne i czy warto poświęcać im uwagę? Podpowiadamy.

21.07.2022
13:05
Klimatyzator przenośny. Jaki wybrać, czy warto go kupić?
REKLAMA

Klimatyzacja to świetny sposób na zapewnienie sobie odpowiednich warunków do życia i pracy w letni, upalny dzień. Zwłaszcza że pogoda nas nie oszczędza i oszczędzać nie będzie: naukowcy z całego świata ostrzegają, że będzie tylko gorzej. To oznacza między innymi, że zakup klimatyzatora może okazać się niemal niezbędny.

REKLAMA

Nie każdy może jednak pozwolić sobie na wbudowanie w dom czy mieszkanie zaawansowanego systemu klimatyzacji. To koszto- i czasochłonna inwestycja. Klimatyzatory przenośne są niezestawialnie tańsze. I choć z natury nie zapewniają takiej mocy co systemy wbudowane, w większości przypadków okażą się w zupełności wystarczające.

Klimatyzator przenośny - czy warto?

Najbardziej oczywistą cechą klimatyzatora przenośnego jest jego wspomniana mobilność i fakt, że nie musi być nigdzie montowany na stałe. Jedyne ograniczenie to konieczność ustawienia go zarówno względnie nieopodal gniazdka z prądem (z oczywistych względów), jak i okna lub drzwi - będą potrzebne, by wyprowadzić przewód klimatyzacyjny na zewnątrz. Wystarczy otwór lub szczelina o średnicy kilkunastu centymetrów.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Typowy klimatyzator przenośny ma formę prostopadłościanu, o masie kilkudziesięciu kilogramów. Klimatyzator najczęściej zamontowany jest na kółeczkach, dzięki czemu łatwo go przestawiać z miejsca na miejsce.

Jego zasada działania jest identyczna, jak w przypadku klasycznej klimatyzacji: powietrze chłodzące jest pobierane z pomieszczenia, a nagromadzone ciepło jest z pomieszczenia usuwane. Parownik, który jest jednym z głównych elementów przenośnych klimatyzatorów, wychładza ciepłe powietrze, a następnie wydala je z powrotem do pomieszczenia.

Jaki klimatyzator przenośny?

Kupując klimatyzator przenośny, należy zwrócić uwagę na jego moc. Im większa, tym szybciej i skuteczniej klimatyzator chłodzi pomieszczenie. Do typowych pokojów w miejskich mieszkaniach rozsądny kompromis między mocą a wydajnością to 1000 W.

Do montażu klimatyzatora przenośnego nie trzeba pomocy osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, bo montażu w zasadzie nie ma. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i każdy użytkownik sobie z pewnością poradzi. A już na pewno po konsultacji z dołączoną instrukcją obsługi.

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania?

Drugim ważnym parametrem jest hałas emitowany przez urządzenie. Cóż z tego, że zapewni ulgę od upału, skoro wprowadzi nowy dyskomfort w formie donośnego łoskotu. Choć należy się nastawić na to, że żadne tego rodzaju urządzenie nie jest bezgłośne. Wynik uznawany za przyzwoity to około 60 dB przy wysokich obrotach.

Niektóre urządzenia mogą też być sterowane za pomocą automatyki smart home. Bez problemu integrują się z HomeKitem, Alexą, SmartThings czy Google Home, pozwalając na zdalne nimi zarządzanie, a także łączenie ich w szersze systemy nawilżania, oczyszczania i ochładzania powietrza.

Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać? Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny? Eksploatacja

Klimatyzatorów przenośnych nie trzeba nabijać. Posiadają one zamknięty układ chłodniczy, w którym znajduje się propan. Jest on szczelnie zamknięty i nie wymaga od użytkownika dobijania środka chłodzącego.

W kwestii zużycia prądu wiele zależy od wybranego modelu, mocy oraz sposobu użytkowania. Przy założeniu, że klimatyzator przenośny o mocy 1000 W pracuje około 50 godz. miesięcznie, koszt miesięczny to około 40 zł.

Klimatyzer i klimator kontra klimatyzator przenośny. Co to jest i czy warto?

W dobrych sklepach z elektroniką, poza klimatyzatorami przenośnymi, spotkać można też klimatyzery - jak chociażby ten produkt Keplanda. Klimatyzery są mniej wydajne od klimatyzatorów, ponieważ nie wykorzystują freonu - a wodę i specjalne wkłady chłodzące. Są tańsze, bardziej ekologiczne od klimatyzatorów, dodatkowo też nawilżają powietrze. Jednak nie chłodzą tak skutecznie, jak klimatyzery.

Drugą wartą rozważenia alternatywą są klimatory, takie jak ten produkt od Obi. Ich zasada działania jest na tyle zbliżona do klimatyzerów, że wielu producentów wręcz stosuje dziś oba oznaczenia naprzemiennie. Klimatory i klimatyzery w szczególności można polecić do bardzo niewielkich pomieszczeń. Do tych większych okażą się najpewniej zbyt słabe i warto wówczas dopłacić do prawdziwego klimatyzatora.

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Propozycje

Typowe pomieszczenie dzienne w polskim mieście to okolice 16-24 metrów kwadratowych. Do takiej powierzchni świetną propozycją wydaje się klimatyzator przenośny 3500-watowy klimatyzator 12000 BTU z Obi. Oczyszcza i osusza powietrze, eliminując kurz, pył i drobnoustroje, zapobiegając pojawianiu się grzybów czy pleśni, a nawet parowaniu okien. Do głównych funkcji wentylatora należy chłodzenie, osuszanie i wentylacja. Oferuje też timer, regulację mocy i tryb cichej pracy.

Do wyboru są też wersje 2600-watowa (12-18 metrów kwadratowych), a także model 14000 BTU Duraterm do pomieszczeń o powierzchni 20-28 metrów kwadratowych. Możliwe są też inne warianty klimatyzatorów przenośnych dla bardziej egzotycznych powierzchni: pod tym adresem dostępny jest pełen katalog.

REKLAMA
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czy warto kupić? Czym się różnią?

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA