REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Ukraińcy pokazali symulację chmury radioaktywnej. Europie grozi powtórka z Czarnobyla

Walka Ukrainy z Rosyjskimi najeźdźcami może wyjść daleko poza zachodnią granicę Ukrainy. I to nie w sposób, w jaki jakikolwiek armia może walczyć. Według symulacji stworzonej przez ukraińskich naukowców, trwający od początku sierpnia ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej może doprowadzić do awarii i powstania radioaktywnej chmury, która zasięgiem obejmie całą Europę środkowo-wschodnią

19.08.2022
7:26
Ukraińcy pokazali symulację chmury radioaktywnej. Europie grozi powtórka z Czarnobyla
REKLAMA

17 września na profilu Ukraińskiego Instytutu Hydrometeorologicznego zamieszczono symulację hipotetycznego wypadku w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w obecnych warunkach pogodowych. Symulacja jest pokłosiem zebrania sztabu kryzysowego, które odbyło się tego samego dnia.

REKLAMA

Wyniki modelowania transportu atmosferycznego i dyspersji aerozoli radioaktywnych Cs-137 uzyskano przy użyciu modeli meteorologicznych. Zgodnie z wynikami obliczeń, jeżeli rosyjski terroryzm nuklearny doprowadziłby do wypadku w elektrowni, najwyższe stężenie promieniotwórczych aerozoli objęłoby teren w promieniu od 50 do 100 kilometrów od elektrowni - w tym stolicy Ukrainy, Kijowa.

Zależnie od typu i skali wypadku, radioaktywna chmura dosięgnęłaby terytorium państw sąsiednich Ukrainy: wschodnich terenów białorusi, Polski oraz krajów bałtyckich. Kontynuowanie ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu, rykoszetem trafiłoby również Rosjan okupujących wschodnią część Ukrainy, bowiem w trzeciej dobie od hipotetycznego wypadku, chmura dotarłaby do obwodów donieckiego, ługańskiego oraz terenów południowo-zachodniej Rosji.

 class="wp-image-2305131"
Symulacja stężenia pierwiastków promieniotwórczych w atmosferze dwa dni po hipotetycznym wypadku [skasuj jeżeli embed będzie działał]

Jednocześnie Ukraiński Instytut Hydrometeorologiczny zastrzega, że ze względu na brak możliwości określenia dokładnej charakterystyki źródła emisji w przypadku hipotetycznego wypadku w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, wyniki modelowania należy "jedynie jakościowo i relatywnie".

Elektrownia Jądrowa w Zaporożu jest atomowym sercem Europy

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa w Europie - i dziewiąta na świecie - elektrownia atomowa. Jej łączna moc osiągalna wynosi 5700 MW. Dla porównania, moc osiągalna największej elektrowni w Polsce, Elektrowni Bełchatów zasilanej węglem brunatnym wynosi, 5102 MW. Natomiast łączna moc osiągalna elektrowni atomowej w Czarnobylu wynosiła 3515 MW.

Ze względu na swój rozmiar oraz znaczenie dla ukraińskiej energetyki, Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest jednym ze strategicznych celów agresji rosyjskiej na południowo-wschodnich terenach Ukrainy. Już 27 lutego wojska rosyjskie wkroczyły do pobliskiego Enerhodaru, a pomiędzy 3 i 4 marca na terenie elektrowni Ukraińska Gwardia Narodowa odpychała atak wojsk rosyjskich. Według ukraińskich źródeł, 4 marca wojskom rosyjskim udało się przejąć elektrownie, którą następnie - ze wsparciem inżynierów sprowadzonych z Rosji - włączyli do Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej Rosatom.

Sytuacja na terenie zakładu zaogniła się ponownie na początku sierpnia, kiedy to według informacji podanych przez ukraiński Enerhoatom Rosjanie ponownie ostrzelali i zaminowali zaporoską elektrownię.

W myśl komunikatu opublikowanego przez Enerhoatom, generał Walerij Wasiljew, który kieruje rosyjskim garnizonem kontrolującym Zaporoską EJ, miał w bardzo bezpośredni sposób poinformować o możliwości detonacji ładunków wybuchowych rozmieszczonych na terenie elektrowni - nawet za cenę życia stacjonujących tam Rosjan.

REKLAMA

Sytuacja w elektrowni atomowej w Zaporożu pozostaje niebezpieczna i nadal się pogarsza. W ciągu ostatnich trzech tygodni starania rosyjskich najeźdźców o zniszczenie wyposażenia stacji przybrały na sile. W tym celu strzelają do samej ZEJ i linii łączącej ją ze zunifikowanym systemem energetycznym Ukrainy.

- mówi Petro Kotin, prezes Enerhoatomu

Zdaniem Enerhoatomu obecnym celem Rosjan na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest całkowite odłączenie Zaporoskiej EJ od ukraińskiej infrastruktury i przyłączenie jej do sieci doprowadzającej prąd na Krym

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA