REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie

Polskie miasta dostały alert od dostawców energii. Wkrótce może zabraknąć prądu

Zaczyna się. Władze Warszawy i Poznania zaczynają dostawać pierwsze sygnały od dostawców energii, że niebawem mogą wystąpić poważne problemy w zapewnianiu prądu tym miastom. Władze szukają rozwiązania i zapewniają, że problemy nie dotkną mieszkańców.

29.07.2022
8:10
Polskie miasta bez energii. Jak przygotować się na blackout?
REKLAMA

Według reportażu opublikowanego na łamach Business Insidera, kryzys energetyczny może dotknąć Poznań i Warszawę - w szczególności drugie z wymienionych miast. Stoen Operator wprost poinformował warszawski ratusz, że jest bardzo prawdopodobne, że będzie musiał uruchomić procedury reglamentacji energii. Jako pierwsi dotknięci będą najwięksi odbiorcy komercyjni, czyli fabryki, biurowce i centra handlowe. I na tym na razie koniec.

REKLAMA

Czytaj też:

Podobno nie powinny wystąpić jakiekolwiek przerwy w dostawie energii do obiektów bezpośredniego użytku przez obywateli. Innymi słowy, energia będzie niezmiennie dostarczana do domów, bloków i systemów oświetlenia ulic. Władze Warszawy rozważają też redukcję zużycia energii przez swoje urzędy i inne jednostki miejskie.

Dodatkowym problemem są rosnące ceny energii. W ramach przetargu na dostawy na przyszły rok do warszawskiego ratusza wpłynęły oferty ze stawkami blisko trzykrotnie wyższymi niż obecne. Nie należy panikować. Należy jednak liczyć się z sytuacją, że pewnego dnia w mieszkaniu lub domu na czas nieokreślony może zabraknąć prądu. Jak się na to przygotować?

Blackout w Polsce. Niezbędnik preppersa.

W związku z potencjalnym zagrożeniem warto być rozsądnym i się przygotować na potencjalny kryzys. Należy zatem upewnić się, że w mieszkaniu w bezpiecznym miejscu znajdują się:

REKLAMA
 • Apteczka i zestaw podstawowych lekarstw o ważnej dacie przydatności - z oczywistych względów.
 • Zapas żywności o długim czasie przydatności i wysokiej wartości energetycznej. Słodycze zawierające cukier to tym razem całkiem niezły pomysł.
 • Scyzoryk lub zestaw podstawowych narzędzi.
 • Kuchenka turystyczna.
 • Koce i ciepła odzież.
 • Gwizdek i latarka, do sygnalizacji i rozwiązania problemu braku światła. Dodatkowo, zapas baterii do latarki oraz naładowany powerbank do telefonu. Do tego świece i zapałki
 • Radio. Fale radiowe FM to nadal najpewniejsze medium do przekazywania informacji. W tym komunikatów miasta o sytuacji związanej z dostawami energii. Telewizja i Internet mogą być zawodne.
 • Zapas gotówki na kilka dni.
 • Butelkowana woda pitna.

Warto też zadbać, by jak najwięcej urządzeń w domu było podłączonych do list antyprzepięciowych. Nagłe spadki i wzrosty dostaw energii mogą doprowadzić do ich uszkodzenia - listwa powinna je przed tym uchronić. Należy też pamiętać, by jak najrzadziej otwierać lodówkę w razie blackoutu - ta jest dobrze izolowana i długo będzie trzymać temperaturę, dopóki powietrze ze środka nie wymiesza się z tym z zewnątrz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA