REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmiczny konflikt nabiera rozpędu. Chiny oburzone zachowaniem Stanów Zjednoczonych

Trwający od kilku lat intensywny wyścig dwóch potęg w przestrzeni kosmicznej nieuchronnie musi prowadzić do tarć. Z jednej strony zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone rozwijają swoje technologie, z drugiej próbują jak najbardziej zakłócić pracę swoich konkurentów. Chiny właśnie wyraziły swoją dezaprobatę dla takich działań.

22.07.2022
13:08
Wojna w kosmosie
REKLAMA

Rozwój przemysłu kosmicznego bezustannie przyspiesza. O ile jeszcze nigdy w historii tak wiele krajów nie próbowało uszczknąć sobie kawałka kosmicznego tortu dla siebie, to na czele wyścigu liczą się tylko dwie potęgi: Stany Zjednoczone oraz Chiny.

REKLAMA

Chiny rozpychają się w kosmosie

Ten drugi kraj, który jeszcze niedawno nie miał żadnego znaczenia w przestrzeni kosmicznej, jest najszybciej rozwijającym się obecnie zawodnikiem w przestrzeni kosmicznej. W ciągu kilku ostatnich lat Państwo Środka wysłało sondy, lądowniki i łaziki zarówno na Księżyc, jak i na Marsa.

Co więcej, w 2021 roku rozpoczęła się budowa chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (już za dwa dni, 24 lipca, na orbitę poleci nowy duży moduł tejże stacji - Wentian). Nic zatem dziwnego, że dotychczasowy lider w przestrzeni kosmicznej chce wiedzieć o działaniach Chińczyków jak najwięcej.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong

Zhao Lijian, chiński minister spraw zagranicznych występując w telewizji państwowej China Global Network Television stwierdził ostatnio, że "Stany Zjednoczono wykradają tajne informacje i prowadzą operacje wywiadowcze w przestrzeni kosmicznej, co ma mieć negatywny wpływ na globalną stabilność strategiczną".

USA ładują ogromne pieniądze w umieszczenie armii na orbicie

O co chodzi? Według przedstawiciela chińskiej administracji Stany Zjednoczone intensywnie rozwijają technologię zakłócania komunikacji w przestrzeni kosmicznej oraz inwestują spore środki w rozwój broni kosmicznej. Tutaj z pewnością chodzi o utworzone jeszcze w trakcie prezydentury Donalda Trumpa Siły Kosmiczne oraz działające w ramach tej organizacji Narodowe Centrum Wywiadu Kosmicznego.

Z perspektywy Chin rozwój tych organizacji musi być rozpatrywany jako zagrożenie, szczególnie zważając na fakt, że budżet Sił Kosmicznych w tym roku porównywalny jest już do budżetu całego NASA.

Nie zmienia to jednak faktu, że z perspektywy Stanów Zjednoczonych jest dokładnie odwrotnie. Jakby nie patrzeć, zaledwie kilka tygodni temu administrator NASA grzmiał, że to Chiny próbują militaryzować przestrzeń kosmiczną i zapewne niedługo zajmą Księżyc i uznają, że należy do nich.

REKLAMA

Z jednej strony można powiedzieć, że taka rywalizacja zdecydowanie przyspiesza rozwój nowych technologii, co powinno być pozytywnym skutkiem. Z drugiej jednak strony rozwój napędzany strachem i nieufnością w stosunku do rywali jest mieczem obosiecznym.

Rosnące napięcie między obiema stronami może faktycznie sprawić, że zanim się obejrzymy przestrzeń kosmiczna będzie już nowym teatrem walki między dwiema potężnymi armiami, a tego z pewnością nikt by nie chciał. Mamy wystarczająco dużo konfliktów na powierzchni Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA