REKLAMA

Kamuflaż przed Obcymi raczej średni. USA pochwaliło się emblematami i mundurami United States Space Force

Podczas gdy w Polsce wciąż dopinamy kupno systemu rakietowego Patriot z 1995 r. (szybsi są m.in. Rumuni i Grecy), w USA już myślą o militarnej dominacji nad kosmosem. Władztwo wokół plany Ziemia mają zapewnić Amerykanom siły United States Space Force. Właśnie przedstawiono ich oficjalne emblematy i mundury.

19.01.2020 01.41
USA pokazało emblematyi mundury United States Space Force
REKLAMA
REKLAMA

United States Space Force to oficjalna, pełnoprawna gałąź wojsk USA. USSF powstało pod koniec 2019 r. i jest pierwszym nowym ramieniem U.S Armed Forces od 1947 r., kiedy to powołano U.S. Air Force. Wcześniej Space Force stanowiło komórkę Air Force, działając w strukturach amerykańskiego lotnictwa jeszcze za czasów Zimnej Wojny. Teraz siły kosmiczne zostały wyodrębnione jako osobne (chociaż podległe temu samemu sekretarzowi) zbrojne ramię USA, mające przygotować mocarstwo na nową erę zagrożeń, wyzwań oraz konfliktów.

Zadaniem United States Space Force jest organizacja operacji i ochrona interesów USA w kosmosie.

 class="wp-image-1072392"

USSF dostało bardzo szeroką, ogólną i otwartą rolę do spełnienia. Ochronę interesów Stanów Zjednoczonych w kosmosie można rozumieć na wiele sposobów. Wywiad satelitarny, bronie orbitalne, działki na Księżycu – Space Force ma zapewniać bezpieczeństwo i powodzenie USA niezależnie od charakteru misji z jaką Amerykanie ruszą w gwiazdy. A ruszać będą coraz częściej, ponieważ podbój kosmosu stał się równie ciekawy jak za czasów Zimnej Wojny. Do tego już niebawem może być także opłacalny.

Stany Zjednoczone Ameryki, Federacja Rosyjska, Chińska Republika Ludowa – oczy liderów globalnych i regionalnych potęg coraz częściej sięgają ku gwiazdom. Kolonizacja Księżyca oraz Marsa to cele możliwe do zrealizowania jeszcze przez nasze pokolenie lub pokolenie naszych dzieci. Jednak tak jak w przypadku kolonizacji Afryki czy Ameryk, proces może być zarzewiem konfliktów. Również o charakterze militarnym. Tutaj pojawia się Space Force.

Oczywiście kosmiczne bitwy tak silnie rozpalające wyobraźnię fanów science fiction to bardzo odległy scenariusz, który nie musi się ziścić. Znamienita większość zadań realizowanych przez USSF będzie miała bardziej przyziemny charakter. Struktura zajmie się szkoleniem pilotów i astronautów, realizacją misji wywiadowczych, opracowywaniem i pozyskiwaniem kosmicznych systemów zbrojnych, zwiększaniem zdolności odstraszających oraz opracowywaniem kosmicznej doktryny USA.

Teraz USSF pochwaliło się oficjalnymi naszywkami, emblematami oraz mundurami.

 class="wp-image-1072389"
 class="wp-image-1072386"

Kosmiczne ramię amerykańskiej armii będzie ściśle nawiązywało do Air Force, z którego się wywodzi. Oficjalne, urzędowe umundurowanie żołnierzy USSF jest dokładnie takie samo jak to pilotów, z charakterystycznymi ciemno-niebieskimi marynarkami oraz detalami takimi jak guziki ozdobione skrzydełkami. Pierwszym człowiekiem występującym w urzędowym umundurowaniu USSF jest widoczny wyżej generał John W. Raymond – aktualnie najwyższy rangą członek USSF.

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o umundurowanie operacyjne/polowe, USSF wykorzysta bojowe uniformy ACU powszechnie stosowane na szeroką skalę przez United States Army oraz Air Force. Mundury ACU każdy z nas widział wielokrotnie w grach wideo, filmach, serialach oraz w relacjach z serwisów informacyjnych. Amerykańscy żołnierze noszą je m.in. w Iraku oraz Afganistanie. Space Force zdecydowało się na wariant z zielonym, uniwersalnym kamuflażem OCP. To by było na tyle, jeśli trzymaliście zaciśnięte kciuki za stroje szturmowców z Gwiezdnych wojen.

Unikalne dla USSF będą oczywiście emblematy oraz naszywki. Na ramieniu kosmicznego żołnierza zobaczymy bielika amerykańskiego. Ptak rozpościera szeroko skrzydła nad planetą Ziemia. Pierwsze partie mundurów dotarły już do Pentagonu, o czym Space Force pochwaliło się za pośrednictwem oficjalnego konta na platformie Twitter. Oczywiście informacja stała się zarzewiem wielu żartów z wybranego kamuflażu, skupiających się wokół subtelnych różnic między zieloną dżunglą oraz czernią kosmosu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA