REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chiny rozbudowują stację Tiangong. W niedzielę na orbitę leci moduł Wentian

Dni dzielą już nas od kolejnego ważnego etapu budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Do stacji kosmicznej wkrótce dołączy nowy moduł mieszkalny.

20.07.2022
13:30
Chińska stacja kosmiczna Tiangong znowu z ludźmi na pokładzie
REKLAMA

Kiedy na początku 2021 roku chińska administracja kosmiczna przekonywała, że wkrótce zacznie się budowa chińskiej załogowej stacji kosmicznej, brzmiało to mało realistycznie. Od tego czasu jednak na orbitę wyniesiony został pierwszy moduł stacji Tiangong, wkrótce poleciała tam pierwsza, potem druga, a w końcu trzecia załoga. Stacja kosmiczna od ponad roku działa bez żadnych większych zakłóceń.

REKLAMA

Także w ubiegłym roku dowiedzieliśmy się, że budowa stacji kosmicznej zakończy się do końca 2022 roku. Do tego czasu do pierwszego modułu Tianhe dołączą jeszcze nowe moduły Wentian i Mengtian, które znacząco powiększą kubaturę stacji i umożliwią powiększenie jej załogi. Według pierwotnych planów Wengtian miał polecieć na orbitę w lipcu 2022 roku, a Mengtian w październiku 2022 roku.

Moduł Wentian gotowy do drogi na Tiangong

Niemal rok później okazuje się, że w przeciwieństwie do amerykańskiego sektora kosmicznego, gdy Chiny podają terminy realizacji poszczególnych misji kosmicznych, podają terminy realistyczne, a nie tylko te wynikające z ambicji. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych praktycznie żadna misja nie wystartowała na czas, a opóźnienia części z nich, także tych, które powinny stanowić priorytet, sięgają wielu lat. W Chinach tymczasem termin realizacji danej misji podany z rocznym czy dwuletnim wyprzedzeniem zazwyczaj jest dotrzymywany.

I tak oto 18 lipca z hangaru na kosmodromie Wenchang wytoczyła się ciężka rakieta Długi Marsz 5B, na szczycie której pod osłoną ładunku znajduje się gotowy do pracy moduł Wentian. Rakieta została następnie przetransportowana na stanowisko startowego, z którego wystartuje najprawdopodobniej 24 lipca o godzinie 8:20 polskiego czasu, aby po kilku godzinach dołączyć do działającego od ponad roku modułu Tianhe, aktualnie okrążającego Ziemię na wysokości 381 km. Jak wygląda Wentian? Tego nie wiadomo, bowiem chińska administracja kosmiczna "nie umie w PR" i do dzisiaj nie udostępniła ani jednego zdjęcia modułu, o co zresztą wściekają się zachodni internauci.

REKLAMA

Kiedy do tego zestawu dołączy w październiku moduł Mengtian, zakończy się budowa stacji kosmicznej Tiangong, która będzie działała co najmniej przez najbliższe dziesięć lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA