REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Życie powróciło na pokład chińskiej stacji kosmicznej. Rozpoczyna się misja Shenzhou-14

Chiński program kosmiczny znacząco różni się od amerykańskiego. O ile w Stanach Zjednoczonych od samego początku istnienia NASA buduje się kulturę fascynacji podbojem kosmosu, ukazuje się astronautów jako bohaterów i popularyzuje wszystkie misje kosmiczne zachwycającymi animacjami, filmami i wystąpieniami, tak w Chinach po prostu realizuje się program kosmiczny bez jakiegokolwiek zbędnego marketingu. Nic zatem dziwnego, że takie misje jak Shenzhou-14 biorą nas z zaskoczenia.

06.06.2022
11:31
Chińska stacja kosmiczna Tiangong znowu z ludźmi na pokładzie
REKLAMA
  • W nocy z soboty na niedzielę z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2F z astronautami realizującymi misję Shenzhou-14.
  • Sześć godzin później chińscy astronauci dotarli na pokład opuszczonej w kwietniu stacji kosmicznej Tiangong.
  • W ciągu najbliższych sześciu miesięcy załoga misji będzie miała za zadanie rozbudować stację kosmiczną o dwa dodatkowe moduły, które dotrą na orbitę w lipcu i w październiku.
  • W grudniu na orbicie dojdzie do pierwszego przekazania stacji załodze misji Shenzhou-15.
REKLAMA

Jeszcze w ubiegłym tygodniu można było jedynie się domyślać kiedy na stację kosmiczną Tiangong poleci kolejna załoga. Co więcej, chińskie władze nie informowały, kto ostatecznie na stację kosmiczną poleci. Kiedy jednak przyszło co do czego, wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie 24 godzin.

W sobotę po południu dowiedzieliśmy się, że na pokład stacji kosmicznej w ramach misji Shenzhou-14 polecą: 43-letni Chen Dong (dowódca misji), 43-letnia Liu Yang, pierwsza Chinka w kosmosie z 2012 r. oraz 46-letni Cai Xuzhe, dla którego będzie to pierwsza wyprawa w przestrzeń kosmiczną.

 class="wp-image-2207400"
Załoga misji Shenzhou-14

Zaledwie kilka godzin później, o godzinie 4:44 polskiego czasu w nocy z soboty na niedzielę, cała trójka znajdująca się już na pokładzie statku Shenzhou-14 została wyniesiona na orbitę na szczycie rakiety Długi Marsz 2F, aby po niecałych sześciu godzinach zacumować do opuszczonej w kwietniu stacji Tiangong. W ten sposób rozpoczęła się trzecia załogowa misja na pokładzie stacji kosmicznej, która potrwa do końca roku.

Rozbudowa stacji kosmicznej Tiangong

Jak na razie na orbicie okołoziemskiej znajduje się tylko Tianhe, pierwszy moduł stacji kosmicznej Tiangong wyniesiony w kosmos w kwietniu 2021 r. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy stacja ulegnie znacznej rozbudowie. Już pod koniec lipca do modułu Tianhe dołączy moduł Wentian, a w październiku kolejny moduł Mengtian.

 class="wp-image-2207409"
REKLAMA

Astronauci, którzy właśnie polecieli na orbitę, będą mieli za zadanie połączyć wszystkie trzy moduły w jedną dużą stację kosmiczną. Mają zatem przed sobą wiele spacerów kosmicznych oraz pracę za pomocą robotycznego ramienia zainstalowanego na zewnątrz modułu Tianhe. To za jego pomocą możliwe będzie najpierw złapanie każdego z nowych modułów, a następnie przycumowanie ich do modułu Tianhe. Co ciekawe, nawet w swoim docelowym kształcie stacja Tiangong będzie pięć razy mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nowa przestrzeń na pokładzie stacji kosmicznej pozwoli na jednoczesny pobyt większej liczby astronautów. Już w grudniu, pod koniec misji Shenzhou-14 na pokład przybędzie nowa załoga (Shenzhou-15). Przez kilka dni na pokładzie stacji Tiangong będzie znajdowało się sześcioro astronautów i po raz pierwszy dojdzie do przekazania dowództwa nad stacją kosmiczną. Jeżeli wszystkie opisane wyżej plany zostaną zrealizowane w terminie, już w 2023 roku na stację kosmiczną może trafić potężny teleskop kosmiczny, który ma ambicję stać się chińskim odpowiednikiem Hubble’a. W dłuższym terminie Chińczycy planują udostępnić stację kosmiczną dla astronautów z innych krajów, a następnie także dla turystów kosmicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA