REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Tajemnicze torby na drzewach. To obrona przed groźnym szkodnikiem

Brudnica mniszka ma raczej niewinną nazwę. To jednak bardzo groźny szkodnik żywiący się igłami sosen. Drzewom po wizycie owada trudno jest się odbudować. Żeby móc walczyć z nieproszonym gościem, najpierw leśnicy muszą poznać jego liczebność. I właśnie stąd dziwne torby na drzewach.

07.07.2022
20:55
Brudnica mniszka atakuje. Leśnicy założyli dziwne torby na drzewa
REKLAMA

Widok jest specyficzny. Kawosze mogliby pomyśleć, że ktoś przyczepił do drzewa wielki dripper służący do zaparzania kawy. Przyznajcie sami, że moje skojarzenie nie jest dziwne:

REKLAMA
 class="wp-image-2249925"

Tymczasem lejek to pułapka na brudnicę mniszka

Motyle brudnicy mniszka wpadają kuszone zapachem i dzięki temu leśnicy mogą je policzyć. Kiedy ich liczba spada, to znak, że... przybywa samic. W tej pokrętnej logice kryje się metoda. Skoro samce nie dają się złapać, to znaczy, że w okolicy samice wydzielają bardziej skuteczną woń, która przyciąga owady.

To jest moment, w którym można rozpocząć liczenie samic na sąsiednich drzewach. To ich liczba przekłada się na liczbę owadów w kolejnym roku i ewentualne zagrożenie wystąpienia masowego pojawu owadów - wyjaśnia wieluńskie nadleśnictwo.

Co dzieje się, gdy brudnic mniszka jest za dużo? Wówczas do akcji musi wkroczyć oprysk z powietrza. W tym roku już zastosowała go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, i to na dużą skalę. Właśnie na podstawie badań z jesieni poprzedniego roku ustalono, że zagrożonych może być nawet 15 hektarów pomorskich lasów.

Brudnica mniszka

To nic przy tym, co działo się 40 lat temu

Wówczas opryskiem objęto dwa miliony hektarów lasów, a w akcję zaangażowano 180 samolotów i śmigłowców.

Przy mniejszym występowaniu owadów natura sama może rozwiązać problem. Brudnicą mniszka żywią się nimi ptaki i nietoperze. Tylko że ich też tu i ówdzie zaczyna brakować, więc widać, że łatwo wpaść w błędne koło.  

REKLAMA

Jedna gąsienica brudnicy mniszka jest w stanie pożreć około 200 igieł sosnowych lub nawet 1000 igieł świerkowych. Im więcej owadów, tym więcej drzew skazanych jest na śmierć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA