REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nowy Xbox będzie niewiele większy od pilota do telewizora. Premiera już w przyszłym roku

Microsoft porzucił plany na urządzenie podobne do Chromecasta ze Stadią. Nie zrezygnował jednak z całej koncepcji. Miniaturowy Xbox, mający pełnić rolę klienta usług VOD i Xbox Cloud Gaming, jest nadal w planach firmy. Co więcej, ma się pojawić na rynku już za kilka, maksymalnie kilkanaście miesięcy.

08.06.2022
12:15
Xbox Keystone. Malutka konsola za grosze obsługuje nowe gry
REKLAMA

Microsoft konsekwentnie realizuje swoją strategię Xbox Everywhere (Xbox wszędzie) i ma na tym polu całkiem niezłe sukcesy. Jego konsole Xbox Series to rynkowy hit, który stanowi bardzo poważną konkurencję dla PlayStation i Switcha. Firma też od długiego czasu na nowo podbija rynek komputerów osobistych, gdzie marka Xbox jest coraz mocniej i skuteczniej eksponowana. Xbox naciska też na rozwój streamingu gier - już dziś można się bawić grami z Xbox Game Pass na właściwie dowolnym urządzeniu, byle miało nowoczesną przeglądarkę i szybką łączność sieciową.

REKLAMA

Czytaj też:

To właśnie wokół streamingu ma być skupiona nowa konsola Xbox. To nie będzie następca Xboxa Series X czy Xboxa Series S, a trzeci model. Zdecydowanie tańszy od dwóch pozostałych. Nie słyszymy o nim pierwszy raz: wiemy z nieoficjalnych źródeł, że Xbox przez długi czas pracował nad urządzeniem będącym w zasadzie klonem Chromecasta czy Xiaomi TV Stick - prostego, wtykanego w złącze HDMI urządzenia fizyczną formą przypominającego pendrive’a. Ten projekt jednak zarzucono na rzecz nowego.

Xbox Keystone. Malutka konsola do gier za grosze, obsługuje gry najnowszej generacji

 class="wp-image-2212023"
Xbox "Keystone" - wizualizacja autorstwa Windows Central
REKLAMA

Nowy Xbox ma mieć raptem 2,5 cm wysokości, jak wynika z informacji zdobytych przez Windows Central. Z wyglądu przypomina ponoć czubek konsoli Xbox Series X, jakby ktoś wyciął cały sprzęt poniżej wspomnianych 2,5 cm. Urządzenie pracuje pod zmodyfikowaną wersją Windows dla Xbox, z której całkowicie wycięto moduł XboxOS odpowiedzialny za uruchamianie natywnych gier. To oznacza, że konsola ograniczona będzie do aplikacji VOD jak Netflix czy HBO Max oraz do gier z usługi Xbox Cloud Streaming. Innymi słowy, Keystone (nazwa tymczasowa nowej konsoli) zapewni dostęp do najnowszych gier, ale wyłącznie w streamingu.

To pozwoli na znaczne obniżenie ceny urządzenia, a jego relatywna prostota wpłynie korzystnie na jego dostępność (w wielu krajach konsole PlayStation 5 i Xbox Series X są nadal nie do kupienia z uwagi na niewystarczającą podaż, co jest efektem globalnego niedoboru układów scalonych). Microsoft zamierza wprowadzić ją do sprzedaży w cenie 100 dol. już w przyszłym roku, również w Polsce. Potencjalna popularność konsoli nastawionej wyłącznie na streaming pozostaje jednak nadal zagadką.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA