REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Ta bakteria to prawdziwe monstrum. Nikt nie widział większej

Thiomargarita magnifica - przedstawicieli tego gatunku można śmiało nazwać megabakteriami. Jak bowiem mówić inaczej o bakterii, która jest nawet drobne pięćdziesiąt razy większa od dotychczasowej największej znanej bakterii. Naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że rozmiary to nie jedyna unikalna cecha tej bakterii.

27.06.2022
17:23
Thiomargarita magnifica to największa bakteria na świecie
REKLAMA

Jak wskazują naukowcy, T. magnifica jest największą znaną światu biologii bakterią. Tworzy ona włókna o długości nawet 20 milimetrów, przy czym przeciętnie jedna komórka ma około 10 milimetrów długości. Biorąc pod uwagę kształt oraz rozmiary bakterii można łatwo pomylić ją z typową ludzką rzęsą.

REKLAMA

Thiomargarita magnifica to największa bakteria na świecie

Zdecydowanie pod względem rozmiarów nowo odkryta bakteria nie ma sobie równych w świecie bakterii. Naukowcy wskazują, że dla przeciętnych bakterii, T. magnifica jest prawdziwym gigantem. Jedno z przywoływanych porównań mówi o tym, że gdyby przeciętna bakteria była człowiekiem, to Thiomargarita magnifica miałaby rozmiary Mount Everestu.

Thiomargarita magnifica - największa bakteria świata, którą widać gołym okiem
REKLAMA

Powstaje zatem pytanie o to, jak funkcjonuje pojedyncza komórka o długości dwóch centymetrów. Jakby nie patrzeć, procesy zachodzące we wnętrzu komórki zazwyczaj zachodzą w zupełnie innej skali i w tym przypadku mogą nie mieć takich samych skutków. Okazuje się jednak, że we wnętrzu Thiomargarita magnifica istnieją organelle komórkowe, których naukowcy nie spotykali w żadnych innych bakteriach. Przykładem takiego organellum mogą być chociażby pepiny, które są niewielkimi pojemnikami na DNA, które w przeciwieństwie do innych bakterii, nie unosi się swobodnie w całej objętości komórki.

Wcześniej takie organelle naukowcy obserwowali tylko we wnętrzu komórek eukariotycznych, nigdy w bakteriach. Można zatem stwierdzić, że ten nieco bardziej rozwinięty twój jest - używając języka miłośników technologii wszelakiej - swoistą bakterią w wersji pro, albo nawet pro max.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA