REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polak zaprzyjaźnił się z oszustem z OLX. To Rosjanin, który wyciąga 20000 euro w jeden dzień

Oszustwa są codziennością na OLX, a rozmowa z Rosjaninem oszukującym Polaków zdradza skalę tego zjawiska. Jeden z oszustów przyznał się, jak działa grupa wyłudzaczy i ile jest w stanie zarobić. Mają rozmach!

21.06.2022
13:10
Polak zaprzyjaźnił się z oszustem z OLX. To Rosjanin, który wyciąga 20000 euro w jeden dzień
REKLAMA

Od kilku lat nasila się zjawisko wyłudzeń przeprowadzanych poprzez OLX, czyli serwis, na którym każdy może umieścić darmowe ogłoszenie sprzedaży. W OLX znajdziemy sprzedających niemal wszystko, od starych ubrań poprzez meble, aż po samochody czy nawet nieruchomości.

REKLAMA

OLX jest świadome problemu i przestrzega swoich użytkowników przed wyłudzeniami. Oszuści najczęściej proszą o przeniesienie rozmowy z wewnętrznej komunikacji OLX do aplikacji Whatsapp. Następnie na Whatsappie wysyłają spreparowany link, pod którym może się kryć wszystko.

Szajka oszustów codziennie działa na OLX

Taki obraz maluje się z rozmowy opublikowanej przez Kamila Stanucha, w serwisie LinkedIn. Pan Kamil wykrył oszustwo, jakiego próbował się na nim dopuścić wyłudzacz z OLX. Schemat był wręcz podręcznikowy, bo rozmówca najpierw wypytał o szczegóły oferty (w tym wypadku ogłoszenie dotyczyło mebla), a następnie poprosił o przejście na Whatsapp.

Dalsza część komunikacji była coraz bardziej oczywista. Najpierw rozmówca stwierdził, że nie będzie mógł odebrać mebla osobiście, a jako przyczynę podał zachorowanie na Covid. Oszust zaproponował zamówienie kuriera DPD po odbiór, zapewniając, że kurier sam wszystko zapakuje i zniesie. Pan Kamil poprosił o rozmowę telefoniczną, a oszust zasłonił się tym, że jest osobą głuchoniemą. Pan Kamil nie dał za wygraną, bowiem poprosił o rozmowę wideo, ponieważ posługuje się językiem migowym. Oszust był na to przygotowany, bo poprosił o przesłanie filmu z pytaniem.

Wtedy pan Kamil zapytał wprost: kto się jeszcze nabiera na numery z kurierem?

O dziwo oszust z OLX, zamiast schować się pod ziemię, podjął wątek

Pan Kamil zaczął otwarcie rozmawiać z oszustem, a rozmowa zamieniła się w śmieszkowanie. Okazało się, że oszust jest z Rosji. Rozmówcy wysyłali sobie memy i żarty o Putinie.

W toku rozmowy okazało się, że oszuści potrafią zarobić dziennie od 5000 do nawet 20 tys. euro na OLX. Prawdopodobnie jest to kwota, jaką wyciąga współpracująca grupa oszustów, a nie pojedyncza osoba. Całość wygląda niczym praca na pełen etat, bo dziennie oszuści odzywają się do ok. 500 osób na OLX, z czego - jak twierdzi rozmówca pana Kamila - udaje się skutecznie oszukać od 50 do 120 osób każdego dnia.

Daje to współczynnik konwersji na poziomie 10-24 proc. Jest to wynik, za jaki niejeden marketingowiec dałby się niemal pokroić.

Jak ochronić się przed oszustami na OLX?

REKLAMA

Wbrew pozorom, bardzo prosto. Kluczową zasadą jest to, by rozmawiać wyłącznie wewnątrz aplikacji OLX i najlepiej korzystać z przesyłek OLX, czyli wbudowanego w ten serwis systemu opłat i dostaw realizowanych m.in. wspólnie z Paczkomatami. Przechodzenie na Whatsapp, a zwłaszcza klikanie w linki na Whatsappie od nieznajomych osób, to proszenie się o problemy.

Oszustwa internetowe - jaka jest szansa na odzyskanie pieniędzy?
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA