REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Diablo Immortal to gra, która zmusi do porządków w telefonie. Szkoda posiadaczy starszych sprzętów Apple

Darmowe Diablo Immortal szturmem wdziera się na komputery, telefony oraz tablety kolejnych graczy. Niestety, nie wszystkich. Mobilna produkcja Activision Blizzard to dla wielu osób pierwsza aplikacja, która potrzebuje znacznie więcej przestrzeni, niż mamy do zaoferowania. Boleśnie przekonali się o tym zwłaszcza posiadacze starszych iPhone'ów oraz iPadów.

02.06.2022
21:25
Ile miejsca zajmuje Diablo Immortal?
REKLAMA

No i nie pogram na iPadzie, ale lipa - pisze do mnie lekko sfrustrowany znajomy, dla którego Diablo Immortal na ekranie telefonu wydaje się zbyt mały. Doskonale go rozumiem. Sam gram w Diablo na tablecie, chociaż zaczynałem na smartfonie. Immortal ma po prostu zbyt wiele elementów interfejsu oraz zbyt szczegółową i atrakcyjną dla oka oprawę, by zamykać go w małym ekranie o przekątnej plus minus 6 cali.

REKLAMA

Czytaj też:

Niestety, znajomy wyposażony w podstawowego iPada z 2015 roku, o pojemności 32 GB, nie jest w stanie zainstalować Diablo Immortal na swoim urządzeniu, o ile wcześniej nie wyczyści tabletu ze wszystkich, ale to wszystkich zbędnych aplikacji. Tego z kolei robić nie chce, bo iPad to u niego sprzęt rodzinny, na którym domownicy oglądają filmy i seriale, a także korzystają z aplikacji zakupowych.

Ile miejsca potrzebuje Diablo Immortal na sprzętach Apple? Nie obejdzie się bez prawie 13 GB wolnej przestrzeni.

 class="wp-image-2204658"

Niech nie zwiedzie was rozmiar tej gry w App Store. Po początkowych 3,3 GB danych, Diablo Immortal dociąga następne paczki plików. W nich znajdują się kolejne krainy do zwiedzenia, elementy pancerza do zdobycia, a nawet dźwięki do przesłuchania. Dodatkowe moduły pobierane już po instalacji i uruchomieniu gry są jej integralną częścią. To nie opcjonalne tekstury HD, jak ma to miejsce np. w PUBG Mobile. Zainstalowanie dodatkowej zawartości jest niezbędne, aby w pełni cieszyć się z Diablo Immortal.

Problem polega na tym, że sumując początkowy pakiet instalacyjny oraz późniejsze moduły wewnątrz gry, Diablo Immortal potrzebuje aż 13,8 GB przestrzeni na iOS oraz iPad OS, a także 12,5 GB przestrzeni na Androidzie. W przypadku urządzeń z Androidem pojemność zazwyczaj nie jest jednak problemem. Większość sprzętów działających w środowisku Google pozwala rozszerzyć przestrzeń za pomocą zewnętrznych nośników.

Jeszcze w 2016 roku - dwa lata przed zapowiedzią Diablo Immortal - Apple wypuścił na rynek iPhone SE o podstawowej pojemności 16 GB. Dopiero iPhone 7 podniósł tę wartość do wciąż skromnych 32 GB. Następnie iPhone 8 z 2017 roku podbił poprzeczkę do 64 GB bazowej przestrzeni. Kolejne powiększenie pojemności bazowej miało miejsce w 2021 roku, kiedy najnowszy iPhone 13 zaoferował 128 GB przestrzeni. Oznacza to, że wszyscy posiadacze bazowych iPhone'ów starszych niż iPhone 13 z 2021 roku mogą mieć realny problem z pełnym zainstalowaniem Diablo Immortal.

Spróbowałem zainstalować Diablo Immortal na sprzętach Apple z 32 GB oraz 64 GB pojemności. Nie było łatwo.

Z szuflady wyciągnąłem podstawowego iPada z 2015 roku - wciąż zdającego egzamin jako domowy tablet - o skromnej pojemności 32 GB. Diablo Immortal pobrałem także na ubitego, popękanego iPhone'a 11 o pojemności 64 GB, służącego mi za telefon wyprawowy, którego nie żal będzie rozbić i zniszczyć na szlaku. Do tego pobrałem Immortala na iPhone'a 13 - mój codzienny osobisty telefon. W dwóch na trzy przypadki instalacja była bardzo dużym wyzwaniem.

Zacznijmy od tabletu. iPad 2015 z 32 GB pojemności rezerwuje kilka GB na dane systemowe. Aby zainstalować Immortala, musiałem więc usunąć praktycznie wszystkie aplikacje dodatkowe. Netflix, YouTube, Spotify, Candy Crush - poleciało co tylko mogło. Łącznie z systemowymi narzędziami biurowymi Apple, jak Pages czy Keynote. Z satysfakcją mogę jednak powiedzieć, że Diablo udało się zainstalować. Co więcej, gra działa zadziwiająco dobrze na tak starym urządzeniu.

W przypadku iPhone'a 11 64 GB wydawałoby się, że instalacja będzie łatwiejsza. Nic bardziej mylnego. Jako telefon awaryjny, z którego korzystam niemal codziennie, Jedenastka ma zainstalowane wszystkie niezbędne, ważne oraz istotne dla mnie apki. Musiałem więc dokonać trudnych decyzji, które nie krępowały mnie na domowym iPadzie. Na ile jestem w stanie poświęcić dostęp do platform VoD, usług bankowych, muzyki offline czy programów do nawigacji, by cieszyć się grą? To dylematy, przed którymi stanąłem po raz pierwszy od kupna tego modelu.

Jak łatwo przewidzieć, takich problemów nie miałem w przypadku urządzenia iPhone 13 z 128 GB pojemności. Gra zainstalowała się w locie, tak samo jak dodatkowe moduły. Nie otrzymałem ani jednego powiadomienia o konieczności zwolnienia miejsca, chociaż nigdy wcześniej nie robiłem porządku na tym telefonie. Te 128 GB okazało się funkcjonalną, użytkową granicą, poniżej której pełna instalacja Diablo Immortal wiązała się z problemami, dylematami oraz kompromisami.

Nie zazdroszczę posiadaczom nieco starszych sprzętów Apple, chcących grać w Diablo Immortal.

REKLAMA

Nie każdy może lub chce sobie pozwolić na iPhone'a 13. Wszakże zeszłoroczne modele oznaczone numerami 11 i 12 to wciąż świetne, wydajne oraz szybkie telefony. Jeśli jednak zostały kupione z bazową pojemnością wynoszącą 64 GB, a tak jest najczęściej, ich użytkownicy mogą mieć problem z pełną instalacją Diablo Immortal. Gra Blizzarda to pierwsza aplikacja, która wymusiła na mnie nie tylko porządki w telefonie, ale również serię kompromisów, aby przeprowadzić pełną instalację.

Dobra wiadomość jest taka, że po pełnej instalacji aplikacja oddaje znaczną część przestrzeni. Można więc ponownie zainstalować wcześniej usunięte programy. No, a przynajmniej ich część.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA