REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Jest trzy razy większa od Ziemi. Plama słoneczna może doprowadzić do zakłóceń radiowych

To, że plam słonecznych jest na powierzchni naszej gwiazdy coraz więcej nie powinno dziwić nikogo. Od kilku lat, kiedy to Słońce przeszło przez minimum swojej aktywności, powierzchnia gwiazdy stale budzi się do życia. Mimo tego to, co teraz patrzy prosto w twoją stronę jest naprawdę imponujące.

26.06.2022
20:02
Gigantyczna plama słoneczna AR 3038 patrzy teraz na ciebie
REKLAMA
  • AR 3038 to najnowsza plama słoneczna, która pojawiła się na powierzchni Słońca.
  • Aktualnie jej rozmiary szacuje się na trzy razy większe od rozmiarów Ziemi.
  • Pole magnetyczne plamy słonecznej może doprowadzić do rozbłysku słonecznego, ale także do koronalnego wyrzutu masy. Obydwa zjawiska w przypadku tej plamy nie byłyby groźne dla Ziemi.
REKLAMA

Naukowcy poinformowali w środę, że na powierzchni Słońca i to z tej strony, która jest zwrócona w naszą stronę znajduje się plama słoneczna, której rozmiary są trzy razy większe od rozmiarów Ziemi. Co więcej, jeszcze 24 godziny wcześniej plama była dwa razy mniejsza.

Skala rozmiarów może przytłaczać. O ile dla nas na powierzchni Ziemi nasza planeta jest całkiem duża, to w obliczu Słońca jest wprost niewyobrażalnie mała.

Średnica Ziemi to niecałe 13 000 kilometrów. Średnica Słońca to z kolei 1 392 680 km. Różnica jest zatem ogromna i nawet mała plama (w stosunku do powierzchni Słońca) może być znacznie większa od naszej planety.

Opisywana wyżej, szybko rosnąca plama słoneczna - oznaczona numerem AR3038 - aktualnie spogląda w stronę Ziemi. Co więcej, heliofizycy zauważają, że pole magnetyczne plamy teoretycznie może wyemitować w naszą stronę rozbłyski słoneczne klasy M, które teoretycznie mogą doprowadzić do zakłóceń radiowych w okolicach okołobiegunowych Ziemi. Jeżeli natomiast dojdzie do koronalnego wyrzutu masy, naładowane cząstki wyrzucone z korony słonecznej po dotarciu do Ziemi mogą spowodować zorze polarne. Póki co jednak żadna instytucja nie zapowiada zórz polarnych związanych z tą plamą słoneczną.

REKLAMA

Czym właściwie jest plama słoneczna?

Jak sama nazwa wskazuje, plama słoneczna to wyraźnie ciemniejszy od otoczenia obszar na powierzchni Słońca, charakteryzujący się niższą od otoczenia temperaturą i silnym polem magnetycznym. Wbrew pozorom plamy słoneczne nie są czarne, a jedynie wydają się takie w porównaniu do znacznie jaśniejszego od nich otoczenia. Plamy pojawiają się i znikają na Słońcu w regularnym 11-letnim cyklu. Aktualnie Słońce znajduje się w 25. takim cyklu. Jego początek przypadł na 2020 rok. Możemy się zatem spodziewać, że w połowie 2025 roku liczba plam na powierzchni Słońca będzie największa, a następnie powoli zacznie spadać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA