REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Polscy studenci tworzą protezę stopy, żeby ich kolega znowu mógł się wspinać

Kamil Warchoł, student AGH, w wyniku amputacji stopy musi korzystać z protezy. Niestety ta używana na co dzień nie nadaje się do realizowania jego hobby, jakim jest wspinaczka ściankowa. Dlatego spersonalizowana proteza jest tematem jego pracy inżynierskiej, a w wykonaniu specjalnego modelu pomogą pozostali studenci AGH w Krakowie.

27.05.2022
16:05
protezy 3d
REKLAMA

Najpierw praca zacznie się od wyselekcjonowania odpowiedniego materiału. Następnie studenci przeanalizują miejsce największej deformacji stopy osoby pełnosprawnej i stopy protezowej w trackie wspinaczki.

REKLAMA

Efektem będzie model stopy protezowej wykonany w oparciu o technologię druku 3D

Naukowcy celują w raczej tanie i łatwo dostępne materiały, by w razie masowej produkcji projekt nie pochłonął dużego budżetu. W ramach badań analizowane będą jednak także droższe surowce, jak np. nylon wzmacniany włóknem szklanym.

Protetyka nóg na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła. Stosowanie odpowiednich materiałów, a od niedawna również zaawansowanych układów elektronicznych, znacznie poprawia jakość życia osób z amputacjami. Dobre jakościowo rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne i dostępne. Dzięki tak wysoce funkcjonalnym protezom, osoby z dysfunkcjami nie są w żadnym stopniu wykluczone z jakichkolwiek form aktywności, w tym także sportowych. Część dyscyplin sportowych może być uprawiana przy użyciu protez do codziennego użytku. Istnieją jednak dyscypliny, gdzie standardowe protezy nie spełniają swojego zadania. Bardzo zależało mi na tym, aby móc uprawiać wspinaczkę ściankową. Zwróciłem się z tym zagadnieniem do moich koleżanek i kolegów ze studiów. Mam nadzieję, że z ich pomocą uda mi się uprawiać wspinaczkę, dla której zwyczajna proteza nie jest wystarczająca - mówi Kamil Warchoł, student AGH, który ma nie tylko korzystać z protezy, ale też napisać o niej pracę inżynierską.

Projekt stopy protezowej nie jest pierwszym przedsięwzięciem wpisującym się w tematykę z zakresu inżynierii biomedycznej realizowanym przez członków Studenckiego Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping. W ubiegłym roku studenci zrealizowali grant, którego celem było zaprojektowanie i wytworzenie łyżek ortodontycznych oraz stentów donosowych stosowanych w leczeniu rozszczepu podniebienia u dzieci.

Biodruk 3D w medycynie jest fascynujący

Czasami mam wrażenie, że zapomnieliśmy o druku 3D. Kiedyś przed drukarkami 3D stawiano wysoko poprzeczkę, ale obecnie o projektach wcale nie jest tak głośno. Tymczasem zastosowanie potrafi zaskoczyć. Z drukarki 3D wyjść może w pełni sprawne i unaczynione serce, narządy, a nawet nogi dla poszkodowanych w wypadkach piesków.

REKLAMA

Wyprodukowane w Polsce bioniczne ręce mają pomóc osobom po amputacjach. Technologia, która dziś bardzo często rozczarowuje i wiąże się z wieloma problemami, nadal może mieć w sobie coś z magii i pomagać w dokonywaniu niemożliwych rzeczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA