REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Klienci Orange bez sieci 3G. Stare telefony stracą część funkcji

Rzecznik sieci Orange przypomniał o zapowiedzianych wcześniej planach na wyłączenie infrastruktury 3G i uzupełnił tę informację o przybliżony termin. To nie oznacza, że stare i najtańsze telefony przestaną działać. Choć ich możliwości zostaną ograniczone.

17.05.2022
10:21
aplikacja moj orange app store google play
REKLAMA

Jak informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange’a, sieć 3G u tego operatora zacznie być wyłączana w latach 2024-2025. Konkretny termin wyłączenia 3G będzie zależał od danego obszaru. Sieć nie zostanie bowiem wyłączona od razu jednego dnia, a stopniowo będą wygaszane jej kolejne punkty dostępowe.

REKLAMA

Czytaj też:

Operator tłumaczy swoją decyzję znikomym wykorzystaniem sieci 3G wśród swoich klientów. Według przekazanych danych, 96 proc. ruchu sieciowego w infrastrukturze Orange to ruch przez sieci 4G i 5G. Raptem 3 proc. klientów nadal korzysta z infrastruktury 3G. Jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi, dalsza obsługa tych klientów wyraźnie przestaje być opłacalna. Na szczęście to nie oznacza dla nich obowiązkowej wymiany telefonu czy innego korzystającego z 3G urządzenia.

Orange wyłącza sieć 3G - jest już termin. Czy telefon należy oddać do utylizacji?

Niemal każdy sprzedawany dziś smartfon obsługuje sieć 4G, znaczna część działa również z 5G. Właściwie to każdy w miarę nowoczesny telefon z innej półki cenowej niż najniższa będzie nadal działał bez zmian po wyłączeniu sieci 3G przez Orange.

Są jednak w sprzedaży bardzo tanie telefony, które nie obsługują standardu wyższego niż 3G, bo nie ma po co zwiększać ich ceny funkcją, której i tak nie wykorzystają. Są to bowiem klasyczne komórki, pozbawione nawet przeglądarki internetowej. Niektórzy klienci używają też bardzo starych telefonów, bo nie czują potrzeby wymiany na nowoczesny model. Czy to oznacza, że ci klienci pozostaną bez usługi, ale za to z nowym elektrośmieciem? Jeszcze nie.

REKLAMA

Sieć 2G będzie nadal funkcjonowała, aczkolwiek rzecznik Orange’a podkreśla, że również i jej dni są policzone - choć nie informuje nawet o przybliżonym terminie jej wyłączenia. Sieć 2G zapewnia te same usługi co 3G, w tym połączenia głosowe, SMS-y, MMS-y, a nawet łączność internetową. Ta ostatnia odbywa się jednak z bardzo niską przepływnością, w praktyce pozwalając co najwyżej na podejrzenie maili, skorzystanie z prostego komunikatora czy odwiedzenie witryny w bardzo lekkiej wersji mobilnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA