REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Dlaczego Samsung nie chwali się tą aplikacją? Expert RAW zapewnia nowy poziom jakości zdjęć

Aplikacja Expert RAW to moje ostatnie odkrycie na smartfonach Samsunga. Nie rozumiem, dlaczego producent praktycznie się nią nie chwali. Zdjęcia wykonane w Expert RAW są bez porównania lepsze od tych z podstawowej aplikacji aparatu.

28.05.2022
7:02
One UI 5.0
REKLAMA

Expert RAW to zaawansowana aplikacja aparatu dostępna na wybrane smartfony Samsunga. Oprogramowanie można pobrać tylko ze sklepu Galaxy Store i tylko na topowe urządzenia Samsunga. Obecnie lista smartfonów, na których działa Expert RAW, jest bardzo krótka:

REKLAMA
  • Samsung Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra,
  • Samsung Galaxy S21 Ultra,
  • Samsung Galaxy Z Fold 3.

Lada moment do tego wąskiego grona dołączą jeszcze Galaxy S20 Ultra, Note 20 Ultra i Z Fold 2. I na tym lista raczej się zakończy. Jeśli będą dodawane nowe modele, to tylko te nadchodzące w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że aplikacja do przetwarzania RAW-ów stawia bardzo wysokie wymagania procesorowi, układowi graficznemu i układowi NPU. Urządzenia, które nie mają przynajmniej Snapdragona 865 (lub Exynosa 990) nie są nawet technicznie obsługiwane.

Co potrafi Expert RAW i dlaczego jest dla mnie rewolucją?

 class="wp-image-2191719"

Aplikacja Expert RAW jest ściśle powiązana z aparatem smartfonów Samsunga. Program przechwytuje surowy odczyt danych z matrycy, a następnie sam przetwarza go według zupełnie innych algorytmów niż standardowa aplikacja aparatu. Efektem końcowym są zdjęcia RAW oraz JPG o bardzo wysokiej jakości.

RAW-y z aplikacji Expert RAW robią ogromne wrażenie. Praca z nimi zupełnie nie przypomina edycji typowego RAW-a ze smartfona, który najczęściej jest tylko namiastką pliku RAW znanego z klasycznego aparatu. Rozmawiałem o tym z trenerem produktowym Samsunga i rzeczywiście potwierdził on, że Expert RAW to jedyny sposób na zapisanie szesnastobitowego RAW-a z matrycy smartfona. Tym samym aplikacja daje lepszą jakość niż bazowa aplikacja aparatu, w której włączymy zapis zdjęć RAW. W tym drugim przypadku nie otrzymamy 16-bitowej głębi zapisu, a to kluczowa cecha w kwestii dalszej obróbki zdjęcia.

Expert RAW pokazał mi swoją siłę na Islandii

Tak jak pisałem w relacji z Islandii, w tym kraju fotografowałem wyłącznie przy użyciu smartfona Samsung Galaxy S22 Ultra. W pewnym momencie spróbowałem z czystej ciekawości aplikacji Expert RAW i podczas edycji zdjęć zrozumiałem, że nie ma powrotu.

Zdjęcie RAW zapisane przez aplikację Expert RAW możemy otworzyć w mobilnym Lightroomie, ale też w desktopowej wersji tego programu. Co więcej, Lightroom poprawnie wykrywa sprzęt, jakim było robione zdjęcie, dzięki czemu może automatycznie nakładać profile korygujące wszystkich obiektywów Galaxy S22 Ultra.

 class="wp-image-2191728"
Zdjęcie przed edycją i po. Spójrzcie, jak dużo informacji udało się wyciągnąć z chmur.

Rozpiętość tonalna zdjęć robi bardzo duże wrażenie, dzięki czemu mamy ogromną swobodę w wyciąganiu szczegółów z cieni czy gaszeniu - tylko pozornie - przepalonego nieba. Przykładowo, kiedy mogłoby się wydawać, że chmury na niebie są już zupełnie białe, podczas edycji okazuje się, że smartfon zachował szczegóły, które można odzyskać. Nigdy wcześniej nie widziałem takich efektów przy zdjęciach robionych smartfonem.

Jeżeli kupowałbym teraz smartfon, Expert RAW byłby dla mnie bardzo mocnym argumentem na rzecz Galaxy S22 Ultra.

 class="wp-image-2191731"
Zdjęcie przed edycją i po. W pliku RAW mamy zaszytych mnóstwo informacji o kolorze. Takich efektów obróbki nie dałoby się osiągnąć, obrabiając zdjęcie JPG.

Pamiętajcie, że piszę to wszystko z punktu widzenia osoby, która na co dzień fotografuje tradycyjnym aparatem. Jednocześnie nie boję się fotografii mobilnej, bo choć fotografując smartfonem używam sprzętu o zupełnie innym kalibrze, to efekty są coraz lepsze. Expert RAW po raz pierwszy zbliżył smartfon do aparatu tak blisko, że dystans zaczyna się zacierać.

Jestem oczarowany aplikacją i polecam przetestować ją każdemu, kto potrafi obrabiać zdjęcia RAW. Zachęcam też do spróbowania swoich sił z tym trybem zapisu, bo nie jest on tak straszny i niedostępny, jak mogłoby się wydawać. W końcu zestaw narzędzi potrzebny do obróbki RAW-a jest dokładnie taki sam jak przy obróbce zwykłego JPG-a, a po prostu uzyskujemy dużo lepsze efekty.

 class="wp-image-2191734"

Expert RAW jest kapitalnym rozwinięciem sprzętowej części aparatu Galaxy S22 Ultra, która już sama w sobie ma bardzo dużo do zaoferowania. Aż cztery obiektywy, w tym dwa tele, to najbardziej uniwersalny zestaw na rynku, a do tego niespodziewanie dołącza też rysik, który na Islandii kilkukrotnie przydawał mi się w roli wyzwalacza, np. w zdjęciach grupowych.

Warto pamiętać, że Expert RAW ma też kilka minusów.

 class="wp-image-2191725"

Same pliki RAW są ciężkie, bo pojedyncze zdjęcie potrafi ważyć nawet powyżej 30 MB. Pamięć smartfona zapełnia się dużo szybciej niż przy korzystaniu ze standardowej aplikacji aparatu. Do tego minusem aplikacji Expert RAW jest fakt, że jest ona pozbawiona dodatkowych trybów, np. trybu portretowego czy nocnego.

REKLAMA

Mimo to bardzo polecam wykorzystanie aplikacji Expert RAW, szczególnie podczas wyjazdów, gdzie mamy okazję fotografować w niezwykłych miejscach. Nie jest to rozwiązanie, którego używałbym na co dzień, ale bardzo cieszy mnie fakt, że w razie potrzeby mogę zrobić smartfonem zdjęcie o zaskakująco wysokiej jakości, mocno wykraczającej ponad to, co znamy ze smartfonów.

Ten tekst być może brzmi jak laurka, ale Expert RAW naprawdę mnie zachwycił. A jeśli sam chcesz sprawdzić możliwości zapisu, udostępniam paczkę z kilkoma zdjęciami RAW z Islandii. Sam możesz się przekonać, na co stać aparat Samsunga. Archiwum ZIP, 183 MB.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA