REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Ludzki genom da się skompresować. Elon Musk chciałby przechowywać go na niewielkim nośniku

Przeciętny miliarder - biorąc pod uwagę osiągnięcia nauki - zainteresowany byłby przedłużeniem własnego życia poprzez zamrożenie w komorze kriogenicznej. Jednak Elon Musk poszedł o krok dalej, pytając o możliwość archiwizacji DNA całej ludzkości

26.05.2022
10:54
Elon Musk chce zmieścić DNA wszystkich ludzi na nośniku danych
REKLAMA

Nie minął tydzień od kiedy Elon Musk zadeklarował chęć włączenia się w politykę, by uchronić świat przed groźnym wirusem umysłu, a publikuje na Tweeterze kolejny wpis, który wywołał emocje.

REKLAMA

Dyskusja rozpoczęła się od tweeta użytkownika Rainmaker1973, który za pomocą prostej tabeli wyjaśnił różnice w rozmiarach zsekwencjonowanego DNA różnych organizmów.

Ludzki genom ma rozmiar 3,3 GB. Wirus HIV to jedynie 9,7 KB. Największy znany genom wirusa ma rozmiar 2,47 MB (pandoravirus salinus). Największy znany genom kręgowca ma rozmiar 130 GB (prapłetwiec abisyński). Największy znany genom rośliny to 150 GB (paris japonica)

Elon Musk zaciekawiony owymi liczbami zapytał o rozmiar DNA po kompresji. Na jego pytanie odpowiedział Antonio Regalado, jeden z redaktorów MIT Technology Review - dwumiesięcznika wydawanego przez Massachusetts Institute of Technology.

(...) Każda z 3,2 miliarda par zasad DNA w ludzkim genomie może być zakodowana za pomocą dwóch bitów - łącznie 800 megabajtów. Rzeczywisty rozmiar pamięci jest bliższy stu gigabajtom ze względu na dodatkowe informacje z sekwencjonowania.

Różnica między dowolnymi dwoma ludzkimi genomami - twoim a konkretnym przykładem - może być rzędu ~50 milionów par zasad… przechowywanych jako 10 MB? Więc różnica zależy od metody kompresji

Biorąc pod uwagę informacje uzyskane od Regalado, Musk entuzjastycznie podszedł do perspektywy kompresji ludzkiego genomu i przechowywania DNA każdej osoby.

Prawdopodobnie sekwencje DNA wszystkich żyjących ludzi zmieściłyby się na niewielkim nośniku danych. - mówi CEO SpaceX i Tesli

Bank ludzkiego DNA, a może bezcenne dane dla przyszłych pokoleń?

Elon Musk w dyskusji nie sprecyzował, dlaczego wyraził zainteresowanie rozmiarem ludzkiego DNA po kompresji, dlatego można jedynie domniemywać o co chodziło miliarderowi.

Teoretycznie sam rozmiar genomu - wyrażony w jednostkach informatycznych, powszechnie używanych do określania pojemności pamięci masowych - jest interesujący. Bowiem aż do kwietnia tego roku niemożliwe było określenie jak "duże" jest ludzkie DNA, gdyż naukowcom dopiero niedawno udało się w pełni zsekwencjonować ludzkie DNA.

Inne, wykorzystanie skompresowanego genomu ludzkiego to zachowanie go na wypadek hipotetycznej katastrofy, która zdziesiątkowałaby gatunek ludzki. Podobną rolę pełni Gobalny Bank Nasion - sejf będący miejscem przechowywania nasion ponad pięciu tysięcy gatunków roślin z całego świata. Tak pospolitych, jadalnych jak i zagrożonych wyginięciem. Podobny projekt banku nasion jest również rozwijany w Skierniewicach.

REKLAMA

Kolejnym projektem nazywanym Arką Noego jest prowadzony przez Zoo w Chester, w Wielkiej Brytanii przy współpracy z Uniwersytetem Oxfrodzkim. W ubiegłym tygodniu Zoo ogłosiło, że będzie zamrażać próbki DNA pochodzące od zmarłych zwierząt, które są w Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Nieco dziwnym teoretycznym zastosowaniem pełnego, skompresowanego ludzkiego genomu może być użycie go jako hipotetycznego przekazu dla istot pozaziemskich, w sposób podobny do tego jak zrobili to twórcy tzw. płytki Pioneera, umieszczonej na sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA