1. SPIDER'S WEB
  2. Ekologia
  3. Nauka
  4. Tech

Globalny Bank Nasion się rozrasta. To nasz ziemski sejf do przechowywanie nasion roślin jadalnych

Globalny Bank Nasion się rozrasta. To nasz sejf z nasionami roślin jadalnych
354 interakcji
dołącz do dyskusji

Globalny Bank Nasion zlokalizowany na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard otrzymał dzisiaj największy depozyt nasion od czasu modernizacji banku w 2019 r. Dzisiaj do zasobów GBN dołączyło ponad 60 tys. próbek dostarczonych przez 36 grup - to największy jednorazowy depozyt jaki kiedykolwiek dotarł na Svalbard.

Globalny Bank Nasion to swego rodzaju sejf umieszczony w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie. Jego głównym zadaniem jest bezpieczne przechowywanie nasion roślin jadalnych z całego świata. Niska temperatura panująca na Spitsbergenie sprawia, że do właściwego przechowywania nasion nie jest potrzebna elektryczność.

Liczba nasion przechowywanych w banku w 2018 r. przekroczyła milion, a liczba gatunków ponad 5 tys. W tym momencie zasoby banku obejmowały 13 tys. lat rolniczej historii Ziemi.

Globalny Bank Nasion na Spitsbergenie

Globalny Bank Nasion to sejf ludzkości.

Co do zasady, GBN stanowi zabezpieczenie przed bezpowrotną utratą próbek nasion przechowywanych w lokalnych lub krajowych bankach genów na całym świecie (w Polsce taką rolę pełni Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych) wskutek złego zarządzania, wypadku, awarii sprzętu, cięć budżetowych czy w końcu katastrof naturalnych.

Według The Economist norweski bank nasion jest zbiorem rezerwowym dla 1750 banków genów na całym świecie. Warto tutaj zauważyć, że przechowywanie genetycznie zmodyfikowanych nasion w GBN jest zabronione przepisami norweskiego prawa.

Nasiona, które trafiły do banku teraz, dostarczone zostały przez ministerstwa rolnictwa Tajlandii, USA i Irlandii, uniwersytety i organizacje badawcze z Kostaryki, Etiopii, Libanu oraz także przez przedstawicieli ludu Cherokee.

Do Globalnego Banku Nasion dociera milionowe nasiono. Źródło: Crop Trust

Crop Trust, międzynarodowa organizacja non-profit podkreśla, że zachodzące obecnie zmiany klimatyczne wymuszają na nas intensyfikację działań, w zakresie ochrony różnorodności gatunków roślin uprawnych. Oprócz zachowywania bioróżnorodności, nasiona przechowywane w bankach genów umożliwiają hodowcom tworzenie nasion bardziej odpornych na choroby czy inne skutki zmian klimatycznych. W przyszłości, stworzone w ten sposób nasiona mogą być bardziej odporne na susze, wysokie temperatury czy bardziej zasolone gleby.

Same zmiany klimatyczne dały się w ostatnich latach we znaki także bankowi na Spitsbergenie. W 2017 r. topniejąca wieczna zmarzlina wdarła się do tunelu wejściowego do sejfu. Na szczęście woda zamarzła zanim wdarła się do samego sejfu. W reakcji na tę sytuację, Norwegia uszczelniła tunel i poprawiła jego system chłodzący. Koszt całej modernizacji wyniósł około 20 mln euro. Dzisiejszy depozyt stanowi pierwszą dostawę nasion od czasu modernizacji.