REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Globalny Bank Nasion się rozrasta. To nasz ziemski sejf do przechowywanie nasion roślin jadalnych

Globalny Bank Nasion zlokalizowany na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard otrzymał dzisiaj największy depozyt nasion od czasu modernizacji banku w 2019 r. Dzisiaj do zasobów GBN dołączyło ponad 60 tys. próbek dostarczonych przez 36 grup - to największy jednorazowy depozyt jaki kiedykolwiek dotarł na Svalbard.

25.02.2020
17:22
Globalny Bank Nasion się rozrasta. To nasz sejf z nasionami roślin jadalnych
REKLAMA
REKLAMA

Globalny Bank Nasion to swego rodzaju sejf umieszczony w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie. Jego głównym zadaniem jest bezpieczne przechowywanie nasion roślin jadalnych z całego świata. Niska temperatura panująca na Spitsbergenie sprawia, że do właściwego przechowywania nasion nie jest potrzebna elektryczność.

Liczba nasion przechowywanych w banku w 2018 r. przekroczyła milion, a liczba gatunków ponad 5 tys. W tym momencie zasoby banku obejmowały 13 tys. lat rolniczej historii Ziemi.

 class="wp-image-1093569"
Globalny Bank Nasion na Spitsbergenie

Globalny Bank Nasion to sejf ludzkości.

Co do zasady, GBN stanowi zabezpieczenie przed bezpowrotną utratą próbek nasion przechowywanych w lokalnych lub krajowych bankach genów na całym świecie (w Polsce taką rolę pełni Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych) wskutek złego zarządzania, wypadku, awarii sprzętu, cięć budżetowych czy w końcu katastrof naturalnych.

Według The Economist norweski bank nasion jest zbiorem rezerwowym dla 1750 banków genów na całym świecie. Warto tutaj zauważyć, że przechowywanie genetycznie zmodyfikowanych nasion w GBN jest zabronione przepisami norweskiego prawa.

Nasiona, które trafiły do banku teraz, dostarczone zostały przez ministerstwa rolnictwa Tajlandii, USA i Irlandii, uniwersytety i organizacje badawcze z Kostaryki, Etiopii, Libanu oraz także przez przedstawicieli ludu Cherokee.

 class="wp-image-1093572"
Do Globalnego Banku Nasion dociera milionowe nasiono. Źródło: Crop Trust
REKLAMA

Crop Trust, międzynarodowa organizacja non-profit podkreśla, że zachodzące obecnie zmiany klimatyczne wymuszają na nas intensyfikację działań, w zakresie ochrony różnorodności gatunków roślin uprawnych. Oprócz zachowywania bioróżnorodności, nasiona przechowywane w bankach genów umożliwiają hodowcom tworzenie nasion bardziej odpornych na choroby czy inne skutki zmian klimatycznych. W przyszłości, stworzone w ten sposób nasiona mogą być bardziej odporne na susze, wysokie temperatury czy bardziej zasolone gleby.

Same zmiany klimatyczne dały się w ostatnich latach we znaki także bankowi na Spitsbergenie. W 2017 r. topniejąca wieczna zmarzlina wdarła się do tunelu wejściowego do sejfu. Na szczęście woda zamarzła zanim wdarła się do samego sejfu. W reakcji na tę sytuację, Norwegia uszczelniła tunel i poprawiła jego system chłodzący. Koszt całej modernizacji wyniósł około 20 mln euro. Dzisiejszy depozyt stanowi pierwszą dostawę nasion od czasu modernizacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA